Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
07/05/2021

Resident Evil serisinin 8. oyunu Resident Evil Village, oyunseverlerle buluştu

Oyun dünyasının korku/gerilim kategorisindeki en popüler yapımlarından biri olan Resident Evil serisinin 8. oyunu Resident Evil Village, oyunseverlerle buluştu. Peki bizleri nasıl bir oyun bekliyor?

Oyunseverlerin bu sene heyecanla beklediği oyunların başında gelen Resident Evil Village, sonunda sahalara teşrif etti. İlk kez 1996 yılında oyunseverlerin karşısına çıkan Resident Evil, tüm zamanların en başarılı oyun serilerinden birilerinden biri olmayı başardı. Bugüne kadar toplamda 110 milyon adet oyun satışına imza Resident Evil serisinin yeni oyunu Resident Evil Village (Resident Evil 8), 7 Mayıs’ta piyasaya çıktı. PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Google Stadia ve PC platformlarında oynanabilecek olan Resident Evil Village, bir önceki oyunun devamı niteliğinde olacak.
 Resident Evil 7: Biohazard’ın (RE7) kahramanı Ethan'ın, zihnindeki soruların cevabını bulmak için Avrupa'da gizemli ve tüyler ürpertici bir köye gitmesiyle yeni oyunun hikayesi başlayacak. Resident Evil dünyasına para kavramını ve istediğiniz geliştirmeyi yapma imkanını getiren Village, seriye yeni bir soluk katıyor. Serinin önceki oyunlarından farklı olarak Ethan, etrafta bulunan tavuk, keçi, balık ve domuz gibi hayvanları avlayarak pişirebilecek. Bazı hayvanları avlamak kolayken, bazıları ise bir hayli zor olacak. Ethan, avladığı hayvanların etlerinden yaptığı yemekleri yiyerek kendini ve silahlarını da geliştirebilecek. Resident Evil 7 ile ilk kez çoklu oyuncu modu denenmişti ancak oyuncular tarafından bu deneme pek de sevilmemişti. Resident Evil Village'daki çoklu oyuncu modunun adı ise RE: Verse olacak ve bu kez çok daha eğlenceli hale getirilmiş gibi gözüküyor. Altı kişinin birbirlerine karşı savaştığı modda ölen oyuncular oyunun kötü karakterlerine dönüşüp farklı güçlere sahip olabiliyorlar. Grafikleri çizgi romana benzeten RE: Verse, Resident Evil Village'ı alanlara ücretsiz olarak sunulacak.

 Resident Evil Village, oynanış stili olarak serinin yedinci oyununa benziyor. Birinci kişi kamerasından oynanan oyun, böylelikle daha da tüyler ürpertici bir hale bürünüyor. Yeni oyunda saldırılarınızda kullanabileceğiniz envai çeşit silahın yanında kendinizi korumak için defans da yapabileceksiniz. Her Resident Evil oyununda olduğu gibi envanter yönetimi bu oyunda da önemli bir rol oynayacak. Bulmacaları çözmek için etrafta bulduğunuz nesneleri kullanacağınız oyun, bir yenilik getirerek artık işinize yaramayan eşyaları satabilmenize olanak tanıyor. Capcom'un Resident Evil hayranları için bir sürprizi daha var. Zamana karşı yarıştığınız, daha hızlı bir tempoda oynanış sunan Mercenaries modu, Resident Evil Village ile geri dönüyor. Bölümler arasında silahlarınızı geliştirdiğiniz ya da değiştirdiğiniz, hızınıza göre puan aldığınız mod, oyunun oynanış süresini de bir hayli uzatıyor.
 Resident Evil Village'ın yeni konsollarda da olacak olması, en yeni teknolojilerin kullanılması manasına geliyor. 4K çözünürlük sunan Village'da aynı zamanda Ray Tracing yani ışın izleme özelliği de bulunuyor. Ray Tracing, ışık kaynağından çıkan ışınların gerçek hayattaki gibi parlak yüzeylerden yansımasını simüle ediyor. İnanılmaz bir gerçeklik sunan Ray Tracing teknolojisi, Resident Evil Village gibi korku oyunlarının atmosferini oldukça artırıyor.

 


Oyunu PlayStation 5'te oynayacak olanlar için yeni konsolun SSD'si sayesinde yükleme süresi de oldukça hızlı olacak. Ayrıca DuelSense'in gelişmiş teknolojisi sayesinde oyuncular kullandıkları silahların tetiklerinin ağırlığını dahi hissedebilecekler. Capcom, gerçek bir silahın tetiğini çekme hissiyatını vereceğinin garantisini veriyor. Resident Evil Village, PSVR desteği ile gelecek mi, henüz belli değil. Ancak Sony yeni jenerasyon PSVR'ın (PSVR 2) yakın zamanda geleceğinin haberini verdiğinden dolayı umutla beklemekten başka bir şansımız yok. Resident Evil 7'de bulunan VR desteği belki ilk sürümde olmayabilir ancak zamanı gelince Village'ta da olması bekleniyor. 

 Resident Evil Village'ın en merak edilen noktalarından biri, neredeyse dev denilecek kadar uzun boylu olan Lady Dimitrescu diyebiliriz. İlk görüldüğünden beri merak edilen bu vampirimsi kadının boyu bir hayli konuşuldu. Village'ın sanat yönetmeni Tomonori Takano, oyuncuların merakını gidermek için attığı bir tweet’te yarattıkları kötü karaktere duyulan ilginin dünya çapında olmasından dolayı oldukça mutlu olduklarını ve Lady Dimitrescu'nun şapkası ve topuklu ayakkabılarıyla 2.9 metre uzunlukta olduğunu açıkladı.