Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
06/03/2019

Ninja olmak ya da olmamak: Sekiro: Shadows Die Twice

Video oyunları sayesinde bugüne dek pek çok farklı kahramanın bedenine büründük. 22 Mart’ta satışa çıkacak Sekiro: Shadows Die Twice’ta ise bir ninjanın hayatına yön vereceğiz. 


Zor oyunları sever misiniz? Hani şu klavye, mouse ya da gamepad kırdıran oyunlardan söz ediyoruz. İnsanı başladığına pişman eden ancak başladıktan sonra da bir türlü elinden bırakamadığı oyunlar vardır. O oyunlardaki ustalık belki ilk birkaç saatlik maceranızda gözünüze çarpmaz. Ancak bir noktadan sonra frekansınız oynadığınız oyunla öyle bir eşitlenir ki bu deneyim hayatınızda oynadığınız en iyi oyunun başında saatler geçirdiğinizi keşfetmenizi sağlar. Demon’s Souls, Dark Souls üçlemesi ve Bloodborne gibi en sağlam oyuncuların bile sinirlerini alt üst eden oyunlara imza atmış olan FromSoftware ve Hidetaka Miyazaki, bu defa sizi gotik zindanlardan çıkarıp feodal Japonya’nın göbeğine götürüyor.


16. yüzyıl Japonya'sında imparatorun en zayıf olduğu zamanlardayız. Sengoku olarak adlandırılan bu dönemde derebeyleri ve toprak ağaları neredeyse tüm ülkenin yönetimini ele geçirmiş durumda. Samurayların saygın ve onurlu dönemi bitmiş, Shinobi adı verilen ninjaların çağı başlamıştır. Efendilerine sonsuz sadakatle bağlı olan samuraylar, ayakta kalabilmek için her zamankinden çok daha acımasız dövüşürler. Shinobi suikastlarıyla sayıları gittikçe azalan samuraylar, ellerine geçirdikleri Shinobi'leri ibret alınacak hale getirmeden bırakmazlar.
Oyunda yöneteceğimiz kahramanımız, Ashina klanının liderine suikastte bulunmak için gönderilmiş bir Shinobi! Ne var ki görevini gerçekleştiremeden Ashina klanının baş samurayı tarafından kolu kesilerek ölüme terk ediliyor. Kahramanımız kendine geldiğinde yaşadıklarının bir rüya olmadığını görüyor. Samuray tarafından kesilen kolu gizemli bir heykel ustası tarafından takılmış olan takma kolla değiştiriliyor. Heykel ustası, kahramanımıza tek kollu kurt anlamına gelen Sekiro adını takıyor. Sekiro, artık yeni koluna monte edebildiği yeni araç gereçlerle her zamankinden daha tehlikeli ve Ashina klanıyla yarım kalan hesabını görmek için de yola çıkmaya hazır.


FromSoftware, Sekiro'nun hazırlık sürecine, Bloodborne oyununun eklenti görev paketi olan The Old Hunters'ı tamamlar tamamlamaz, 2015 yılında başladı. Oyun, ilk olarak Game Awards 2017'de gösterilen sinematik tanıtımla, ardından E3 2018 fuarındaki oynanış videosuyla dünyaya tanıtıldı. Yönetmenliği Hidetaka Miyazaki tarafından üstlenilen Sekiro: Shadows Die Twice'ın uluslararası dağıtımcılığını Activision firması üstlenmiş durumda. Oyunun tema müzikleri, Dark Souls üçlemesinin müziklerine imza atan besteci Yuka Kitamura'ya ait.
Aslına bakarsanız, FromSoftware bu tarz bir oyuna pek uzak değil. 90'larda ilk Playstation için geliştirilmiş olan ninja oyun serisi Tenchu'nun geliştiricileri arasında FromSoftware da vardı. Hatta firma bu oyunu Tenchu'ya bir devam oyunu olsun diye geliştirmeye başlamış ancak sonradan vazgeçerek özgün bir hikaye yazarak yepyeni bir seri haline dönüştürmüş. Oyunun baş tasarımcısı olan Miyazaki, özellikle de ikili dövüşlerde rakiplere karşı mücadelenin gerçeğe yakın bir etkiye sahip olmasına çok önem vermiş. Miyazaki'ye göre, dövüşçünüzün duruş ve saldırı pozisyonu eğer idealse karşınızdaki rakibi bir darbede öldürebileceksiniz. Tabii aynısı sizin için de geçerli!


Sekiro, dağıtımcısı Activision’ın isteği üzerine herhangi bir oyun platformuna spesifik olarak geliştirilmemiş. PC, Xbox ve Playstation sahipleri bu müthiş macerayı evlerinin konforunda yaşayabilecekler. Miyazaki, oyunun Dark Souls oyunlarından çok daha farklı olduğunu ancak en az Dark Souls oyunlarında zorlandığımız kadar bu oyunda da zorlanacağımızı açık açık ifade ediyor. Sengoku çağında derebeylerine kan kusturmadan evvel bizim de kanımız bolca dökülecek demek bu! Neyse ki sabırlıyız ve Sekiro’nun entrika, gizem ve savaş dolu dünyasına dalmaya hazırız! Kılıçlarımızı bileyledik ve düşmanlarımızı gözümüze kestirdik! Sekiro: Shadows Die Twice tüm dünyada 22 Mart’ta piyasada olacak.