Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
17/04/2019

Mortal Kombat 11 hakkında bilmeniz gerekenler

Tüm zamanların en sert, en kanlı ve en rakipsiz dövüş oyunu serisi olan Mortal Kombat'ın 11. oyunu 26 Nisan tarihinden itibaren tüm platformlarda satışta olacak. 


90’ların başında atari salonlarından çıkmayan jenerasyonun hayatını değiştiren iki olay vardı: İlk kez Street Fighter 2 oynadıkları gün ve Mortal Kombat’ta ilk Fatality’lerini gördükleri an! Street Fighter 2, beat’em up adı verilen dövüş oyunları türünün zirvesiydi. Sadece bir sene sonra göreceklerimize ise gözlerimiz ve zihnimiz o anda kesinlikle hazır değildi. Mortal Kombat’ı ilk gördüğümüzde “gerçek” oyuncular tarafından modellenen grafiklerine adeta vurulmuştuk. Oyun, izleyenlere Street Fighter ve türevlerinin aksine şaşırtıcı bir gerçeklik ve şiddet hissiyatı geçiriyordu. Sağa sola saçılan abartılı kan damlalarıysa, o zamana kadar bu jeton canavarı makinelerde deneyimlemediğimiz bir şeydi; ancak esas bomba rakibimizi ekarte ettiğimizde patlıyordu. Ekranda beliren “Finish Him/Her” yazısının ardından doğru hareket kombinasyonlarını yaptığınızda rakibinizi öldürebiliyordunuz. Artık dövüş oyunları bir sonraki adımı atmıştı. Rakibi yenmek değil öldürmek içimizdeki primitif yaratığa iyi gelmişti. Aradan geçen yıllarda atari salonları tarih olsa da Mortal Kombat sevdamız asla bitmedi. Üstelik serinin 11. oyunu her zamankinden daha iddialı bir biçimde sizi düelloya davet ediyor.


Mortal Kombat 11, bir evvelki oyunun hikayesini kaldığı yerden devralıyor. Shinnok, Cassie Cage'in ellerinde can vermiştir. Raiden, dünya boyutunu korumak adına bu boyuta düşman olan herkesi yok etme planını devreye sokmuştur. Kronika adlı gizemli bir kadının hikayeye dahil olması ise, işleri büsbütün karıştıracaktır. Kronika, ‘Zamanın Koruyucusu’ unvanına sahiptir. Raiden'ın planları sebebiyle tüm dengesi değişen evrenin yeniden uyumlanması için Raiden'ın peşine düşer. Raiden, geçmişi artık onarılamaz ölçüde değiştirmiştir ve katliam planını uyguladıkça evrene verdiği hasarın boyutları geri dönülemez noktaya gelmiştir. Kronika, Raiden'ı öldürmeye niyetlidir ancak bu o kadar da kolay olmayacaktır. Mortal Kombat yapımcıları, oyunun hikaye moduna çok büyük önem verdiklerini ve bugüne kadar bir Mortal Kombat oyununda görmediğimiz ölçekte bir serüven deneyimleyeceğimizi söylüyorlar. Raiden - Kronika mücadelesinde söz sahibi olmak için sabırsızlanıyoruz.


Mortal Kombat yapımcıları 11. oyuna özel olarak tasarlanan yeni dövüş mekaniklerini de geçtiğimiz haftalarda tanıttılar. Artık Mortal Kombat düellolarında rakiplerimize çok daha sert ve gaddar darbeler indirebileceğiz. Tanıtılan hareketlerden ilki olan Fatal Blow, düelloların seyrini değiştirecek kadar kritik bir hamle. Eğer karakterinizin canı yüzde 30'un altına düşmüşse, her rauntta sadece bir seferliğine olmak kaydıyla, Fatal Blow adlı combo vuruşu yapabiliyorsunuz. Bu vuruş rakibinizin canının yaklaşık olarak yüzde 60'ını götürüyor. Aynı zamanda bir önceki oyundan aşina olduğumuz X-Ray vuruş görüntüleri de artık bu hareketin animasyonlarına eklenmiş durumda.


Krushing Blow adlı teknik ise, oyun içerisinde Fatality benzeri bir hareket yapmanızı sağlıyor. Eğer bu hareketi tutturabilirseniz tüm akışı bir Fatality sahnesi izliyor gibi izliyorsunuz ve muhtemelen rakibinizin tüm canını sıfırlamayı başarıyorsunuz. Mortal Kombat'ın yapımcısı olan Netherrealm Studio'nun bir diğer sevilen dövüş oyunu olan Injustice 2'de tanıtılan Gear sistemi Mortal Kombat 11'e de entegre edilmiş. Oyun içerisinde gösterdiğiniz performans üzerinden kazandığınız puanlarla karakterinizin tüm görünüşünü ve kıyafetlerini modifiye edebileceksiniz.


Video oyun dünyasının fenomenlerinden olmak kolay iş değil. Azılı hayran kitlesi hem sizi savunmak için hem de istediklerini bulamadıklarında yaptığınız işi yerden yere vurmak için hazır kıta bekliyor. Netherralm Studio, neyse ki beklentileri karşılamanın formülünü buldu. Mortal Kombat serisinin hayranlarıyla tüm sosyal medya mecralarında içli dışlı olan yapım ekibi, kitlesini avucunun içi gibi biliyor ve o kitleyi memnun edecek ne varsa oyunlarına dahil ediyor. Mortal Kombat’ta kemik kırmaya ve ortalığı kana bulamaya hazırsanız, oyun 26 Nisan tarihinden itibaren PC, Nintendo Switch, Xbox One ve PS4 platformlarında satışta olacak.