Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
03/01/2019

Korku oyunu klasiği Resident Evil 2, tam 21 sene sonra dönüyor

Tüm zamanların en önemli oyunlarından Resident Evil 2, tam 21 sene sonra yepyeni grafikler, beklenmedik sürprizler ve ödünüzü koparacak detaylarla geri dönüyor.


Video oyunları dünyasında nostalji her zaman iş yapar! Bir önceki jenerasyondan çok sevilen ve satılan oyunlar ya birkaç grafik törpülemesiyle yeniden piyasaya çıkarlar ya da klasikleşmiş bu tarz oyunlara seneler sonra farklı yapımcı ve yaratıcı ekipler tarafından devam oyunları gelir. Son dönemde özellikle bu remaster hadisesi oldukça başarılı sonuçlar vermeye başladı. Grim Fandango, Monkey Island’ın ilk iki oyunu, Ratchet and Clank ve Crash Bandicoot sayabileceğimiz isimlerden sadece birkaçı... Video oyunları dünyasında “survival horror” furyasının fitilini ateşleyen Resident Evil da bundan birkaç sene evvel çıkan remake versiyonuyla hem yeni jenerasyona hem de eski topraklara müthiş bir sürpriz yapmıştı. Şimdi yeni bir sürprizle ikinci randevuya dalıyoruz!


Resident Evil’ın korku dolu malikanesinden paçayı kurtardığımızda, bir sonraki maceranın bizi böylesi etkilemesini kesinlikle beklemiyorduk. Sonradan fark ettik ki meğer daha hiçbir şey görmemişiz! Resident Evil, yepyeni bir video oyun konseptini dünyaya tanıtmıştı, ancak Resident Evil 2 bu konseptin potansiyelinin ne denli uçsuz bucaksız olduğunu tüm dünyaya göstermişti. Resident Evil 2, adeta Tetris’ten sonra Minecraft’la karşılaşmak gibiydi. Bu şahane devam oyunu, orijinalinin her anlamda üstüne çıkan ve beklenmedik başarısıyla çığır açan bir deneyimdi. İki farklı karakterle aynı oyunda birbirinden farklı yolculuklara çıkmak, oynarken gözümüze ufak gelmiş olmasa da mütevazı bir malikanede yaşanan dehşeti devasa bir şehrin tamamına yaymak ve hem adrenalini hem de aksiyonu zirvede tutarken etkileyici bir hikaye anlatmayı başarmak Resident Evil 2’nin alametifarikalarıydı.Oynayanlar bilir, Resident Evil 2’nin hikayesi ilk oyunun finalinin iki ay sonrasında geçiyordu. Raccoon City, T-Virus salgını altında kalmış ve halkının büyük bölümü zombilere dönüşmüştü. Umbrella adlı şirketin gizli biyolojik silah geliştirme projesi olan bu virüs, aynı zamanda güçlü bir mutajen etkisine de sahipti. Kahramanlarımız Leon S. Kennedy ve Claire Redfield birbirlerinden habersizce yola koyulduktan sonra Raccoon City’de yollarının kesişmesiyle kendilerini cehennemin ortasında bulmuştu. Leon S. Kennedy, Raccoon City Police Department’a yeni atanmış bir polis memuruydu. Claire Redfield ise ilk oyunun kahramanlarından Chris Redfield’ın kız kardeşiydi ve abisinden uzun süre haber alamayınca başına gelenleri araştırmak amacıyla şehre gelmişti. Raccoon City’de yaşanan can pazarından kurtulmaları ve T-Virus’tan etkilenmeyen birkaç şehir sakinini de şehirden kurtarmaları tamamen yeteneklerine kalmıştı.


Resident Evil 2, survival horror oyunlarına “korku” temasını en iyi yediren oyun olarak hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor. Oyunun yaratık tasarımları, tekinsiz atmosferi ve çağının çok ötesindeki ses tasarımı övgüyü hak eder nitelikteydi. Tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olarak anılmasının yanı sıra halen Resident Evil serisinin en çok satan oyunlarından biri olarak zirvede yer alması tesadüf değil. Böylesi sevilen ve başarısı onlarca oyun tarafından taklit edilmeye çalışılan bir oyunun “remaster” edilmesi gerçekten de zor iş!


Capcom firması, oyunun hayranlarından gelen yoğun istek ve ilgiyi kırmayarak -tıpkı ilk oyunda yaptıkları gibi- Resident Evil 2’yi de elden geçirmek için kolları sıvadığında fena heyecanlanmıştık. Kazunori Kadori liderliğindeki Capcom ekibi, oyunu sadece grafik anlamında güncelleyip kolaydan para kazanmak yerine Resident Evil 2’yi adeta sıfırdan yaratmış. Capcom’un Resident Evil 7 oyununda kullandığı grafik şahikası RE Engine ile sıfırdan tasarlanan Resident Evil 2 grafiklerini gördüğümüzde gözlerimize inanamadık. Oyunun sabit kamera açılarını da çöpe atan ekip, omuz üstü perspektifi sağlayan ve Resident Evil 4’teki kameraya çok benzeyen bir sistemi Resident Evil 2 için kullanmış.
1998 yılında oynadığımız ve defalarca kez bitirdiğimiz bir video oyunu klasiği olan Resident Evil 2, hem eski hayranlarının gönüllerinde küllenen ateşi yakmaya hem de yeni nesil oyun severlerle buluşmaya gün sayıyor. Resident Evil 2, 25 Ocak’ta tüm dünyayla aynı anda ülkemizde de PlayStation 4, Xbox One ve PC’de piyasaya çıkacak.