Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OYUN
12/03/2020

20 Mart’ta herkes siper alsın; Doom Eternal, sonunda çıkıyor!

2016’da yayımlanan Doom, tüm zamanların en büyük video oyun klasiklerinden birinin çağımıza yapılmış en kusursuz uyarlamasıydı. Doom Eternal, nihayet ufukta göründü. 20 Mart’ta herkes siper alsın!

Eğer oyunlar bir müzik türüyle eşleştirilecekse, Doom kesinlikle Heavy Metal’in ta kendisi olurdu. Üstelik bunu sadece Mick Gordon imzalı omurga titreten müziğine borçlu değildi. Doom, tavır olarak Heavy Metal’in keskin ve yıkıcı gücünü oyun deneyiminin her anında hissettiriyordu. Üstelik bu çılgın atmosferi Death Metal’in kan revan içindeki tavrı ve Black Metal’in şeytansı dansıyla çeşnilendirerek sunuyordu! Doom, çocukken odamızda duran, ailelerimizin bakınca zaman zaman ürktüğü posterlerin canlanmış hali gibiydi! Saatler boyunca ortalığı birbirine kattığımız, silahlarımızın yetmediği yerde rakiplerimizin başlarını çıplak ellerimizle gövdelerinden ayırdığımız olağanüstü bir eğlence bombardımanıydı. Peki Doom Eternal’da bizleri neler bekliyor? 
 Doom, işi dallandırıp budaklandırmayı sevmeyenlerin oyunudur. Karakterinizin adı Doom Slayer; göreviniz ise, cehennemden gelen türlü zebani ve ifriti yok etmektir. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise, tetiği çekmektir. Hani horoza sormuşlar “Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan?” diye; horoz da “Ben polemiğe girmem” demiş! İşte aynen o hesap... Doom’un öyle çetrefilli bir öyküsü ya da senaryo bazlı sürprizleri yok. Kan, ter, kopan uzuvlar ve ortalığa saçılan organlar var! Yani hepimizi fazlasıyla maskülen, köküne kadar testosteron yüklü bir macera bekliyor. Doom Eternal, aynı ilk oyunda olduğu gibi oyuncuları agresiflik seviyeleri ölçüsünde ödüllendirmeyi biliyor. Düşmanınızdan sağlık, zırh ve kurşun mu istiyorsunuz? Nefes almalarına izin vermeden en sert biçimde öldürmeye bakın; zira siz ne kadar vahşi olursanız oyun da size karşı o ölçüde cömert olacaktır. 


Doom Eternal, çocuk oyunu değil; ancak ortalığı dağıtmanız için eşyanız bol! Combat Shotgun, Super Shotgun, Heavy Cannon, Rocket Launcher, Plasma Rifle, BFG 9000 ve Ballista ile avınızla aranızdaki mesafeyi kurşun ve roketlerle kapatmanız mümkün olacak. Öte yandan testereniz, Crucible Blade adlı kılıcınız ve çıplak elleriniz de iblislerle aranızdaki “samimiyetin” dozajını artırmak için gerekli mukavemeti sağlayacaktır. Super Shotgun adlı silahınızda artık bir de zıpkını mevcut; dilerseniz bu zıpkınla rakibinizi bir anda kendinize çekebilir, dilerseniz de ulaşamadığınız noktalar için zıpkını asansör olarak kullanabilirsiniz.
 Zırhınıza ek olarak takılan bir Equipment Launcher da yeni oyuncaklarınız arasında olacak. Bununla el ve buz bombaları atabilir ya da etrafınıza alev saçarak barbekü keyfi yaşatabilirsiniz. Bu arada oyunun aerodinamik yapısı da farklı platformlar ve bu platformlar arası erişim seçeneklerinin çeşitlendirilmesiyle birlikte adeta yeniden yaratılmış. Oyunda Sentinel Crystals adı verilen kristalleri kullanarak bazı iblislerin kontrolünü ele alabilecek ve bu sayede iblisleri birbirlerine düşürebileceksiniz. Doom Eternal, hem sizi evinizde hissettirecek kadar tanıdık hem de yeniden keşfetmeye değer ölçekte yeniliklerle donanmış biçimde karşınıza çıkacak. Mart ayının 20’sinde tüm konsollar ve PC’lerde piyasaya çıkacak olan Doom Eternal, adrenalin bağımlılarına ilaç gibi gelecek!