Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OTOMOTİV
21/05/2021

Merakla beklenen yeni Hyundai Tucson, ülkemizde satışa sunuldu

İlk kez 2004 yılında satışa sunulan Hyundai Tucson, şimdi de dördüncü nesliyle Türkiye'de satışa sunuldu. Benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip Yeni Tucson, lansmana özel olarak 377 bin TL fiyatla satışa çıktı.

Hyundai'nin Türkiye'de en çok satan modeli Tucson yeni yüzüyle yollara çıktı. İki farklı motor seçeneğiyle karşımıza çıkan Tucson’un donanım seçekleri ise dört farklı paketten oluşuyor. Comfort, Prime, Elite ve Elite Plus’tan oluşan donanım seçeneklerinin fiyat aralıklarının fazlasıyla keskin oluşu da dikkat çekici. İlk olarak sunulan motor seçeneklerinin teknik niteliklerine baktığımızda benzinli motorun 180 PS güç ve 265 Nm tork ürettiğini görüyoruz. Bu motorla maksimumda 201 km/s hıza çıkabilen modelin 0-100 değeri ise 8,8 saniye. 1,6 litrelik dizel motorla birlikte ise değerler 136 PS güç ve 360 Nm tork olarak tabloya yansıyor. Tucson bu motorla maksimumda 180 km/s hıza çıkarken 0-100 hızlanmasını 11,6 saniyede tamamlayabiliyor.
 
Bir önceki nesle göre 20 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve 10 mm artırılmış dingil mesafesi gelen Yeni Tucson, her zamankinden daha geniş. Arkada tarafta oturan yolcular, 26 milimetre artan ek diz mesafesiyle artan bu ebatların ferahlığını fazlasıyla hissedecek. Bu arada, bagaj kapasitesi de seçilen motor ve güç aktarım sistemine bağlı olarak 33 ile 107 litre arasından artırılmış durumda. Hyundai tarafından açıklanan hacim 620 litre ve koltuklar katlandığında da 1.799 litreye kadar çıkabiliyor. Hyundai Tucson’un iç mekanında da üç farklı renk kombinasyonu bulunuyor.

 
Yeni nesil iç mekanda daha önceki Hyundai modellerinden farklı olarak alışılmışın dışında çizgiler var. Teknoloji ve bilgi uyumlu kokpit, şelalelerden ilham alınarak tasarlanmış. Orta konsoldan başlayarak arka kapılara kadar akan gümüş renkli çizgiler, kalitesi artırılmış malzemelerle bütünleştirilmiş. Hyundai Assan, Yeni Tucson modelinde 4 farklı donanım seviyesi ve iki tip motor seçeneğine yer veriyor. Benzinli motor, Comfort donanım seviyesi ve 4x2 çekiş seçeneği ile satın alınabiliyor. Dizel motor ise Prime donanım seviyesinden itibaren başlıyor ve konforu artıran Elite ve Elite Plus seçenekler zenginleştirilebiliyor. Dizel motor, 4x2 ve 4x4 HTRAC ile satışa sunulurken tüm motor ve donanım seviyelerinde 7DCT şanzımana yer veriliyor.

 
Hyundai Tucson’un satış fiyatı, lansmana özel olarak 377 bin TL’den başlarken en üst donanım seviyesi olan dizel Elite Plus seçeneğinde ise 549 bin TL’ye kadar değişiyor.