Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
18/12/2019

Star Wars hayranları Spotify’da en çok hangi şarkıları dinledi?

Hayranları Star Wars: The Rise of Skywalker’ın heyecanla 20 Aralık’ta vizyona girmesini beklerken, Spotify da Star Wars sevenlerin Spotify’da seriyle ilgili nasıl bir dinleme eğilimi gösterdiklerini ortaya koydu.

Müzikseverler Star Wars müziklerini 2015 yılından beri Spotify’da 6.7 milyon saatten fazla dinledi. John Williams rekorunu her daim yenilerken, efsane kompositörün Star Wars: The Phantom Menace’tan hatırlayacağınız Duel of the Fates eseri en çok dinlenen şarkı oldu. Bu kaydı yine John Williams’ın Star Wars: Attack of the Clones’tan Across the Stars (Love Theme) adlı eseri izlerken, Star Wars: The Empire Strikes Back’tan ,Darth Vader’s Theme olarak da bilinen The Imperial March üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye’de en çok dinlenen Star Wars müziklerinin ilk üçü global ile çok benzer, sadece TOP 3 listede 2’inci ve 3’üncü sıra yer değiştiriyor. Türkiye’de John Williams’ın Duel of the Fates şarkısı yine ilk sırada karşımıza çıkıyor, onu The Imperial March ve Across the Stars (Love Theme) takip ediyor.
 

 

Büyük ihtimalle kimse için sürpriz değil ama her yıl 4 Mayıs tarihinde yılın diğer günlerine göre Star Wars müziklerinin daha çok dinlendiğini görüyoruz. Biraz sürpriz olan ise “The Imperial March”’ın Spotify kullanıcıları tarafından oluşturulan düğün temalı birçok çalma listesinde kendini gösteriyor oluşu. Kullanıcılar aynı zamanda yarım milyondan fazla Star Wars temalı çalma listesi oluşturmuş ve pek çoğu bu listeleri en sevdikleri karakterler özelinde yaratmış. Kullanıcıların en çok çalma listesi yarattığı karakter Yoda olurken onu Darth Vader, Jabba the Hutt, Boba Fett and Han Solo takip ediyor. Star Wars temalı podcast’ler de Spotify’da çok popüler. Öyle ki serinin yeni filminin vizyona girmesine yakın dönem olan Ekim-Kasım ayları arasında Star Wars temalı podcast’lerin dinlenme oranı %83’den fazla arttı. Posdcast dinleyicilerinin en çok takip ettiği Star Wars temalı podcast’ler sırasıyla The Ringer’dan Binge Mode: Star Wars, bir Star Wars fanı tarafından yayınlanan ve sunulan “Star Wars Minute” ve “Star Wars Stuff Podcast.” Türkiye’de en çok dinlenen podcast yayını ise Binge Mode: Star Wars.