Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
29/09/2020

Roger Waters'ın efsanevi US + Them turnesi Blu-ray olarak çıkıyor

Pink Floyd efsanesi Roger Waters, 2017-2018 yılları arasındaki US + Them isimli dünya turunu hem bir belgesel film hem de canlı bir konser albümü olarak 2 Ekim'de piyasaya sürüyor.

Rock müziğin hemen hemen her çeşidinin temelini oluşturan ve ilham kaynağı olan Pink Floyd, biraz entrikalı ve pembe dizimsi bir geçmişe sahip. 1967 yılında, Pink Floyd'un orijinal kuruluş ekibinde olan Roger Waters, 1968'de asıl lider Syd Barrett'ın psikolojik rahatsızlığı nedeniyle gruptan ayrılışı ile yeni lider olup, "The Dark Side of the Moon" ve "The Wall" gibi 70'lerin efsane albümlerinde baş şarkı yazarı olarak bir yıldız haline gelmişti. Hatta 1982'de vizyona giren ve o yılın BAFTA ödüllerinde iki ödül kazanan Pink Floyd - The Wall müzikal filminin senaryosunu da Waters yazmıştı. Pink Floyd'un başarısı dolu dizgin giderken 1985'te Roger Waters sürpriz bir şekilde gruptan ayrıldı ve grubun çöküşüne giden ilk adımı atmış oldu. Üstelik Waters ayrılırken bir de grup üyelerine Pink Floyd ismini ve temasını kullanamamaları için dava açtı. Davadan iki taraf da istediği sonucu elde edemeyince Waters ve diğer grup üyeleri kendi yollarına devam ettiler.
 


20 yıl boyunca ortak hiçbir işte yer almayan eski dostlar, 2005'te gerçekleşen Live 8 konserinde ilk defa beraber sahne aldı. 2000'lerin başından beri tek başına dünya turları yapan Roger Waters, 2017-2018 yılları arasındaki US + Them isimli dünya turunu hem bir belgesel film hem de canlı bir konser albümü olarak 2 Ekim'de piyasaya sürme kararı aldı. Toplam 23 şarkının ve dünya turunun kapsadığı 156 farklı konser alanının yer aldığı bu albüm/filmde “The Wall”, "Wish You Were Here", "Comfortably Numb" ve "Dark Side of the Moon" gibi Pink Floyd'un en çok ses getirmiş parçaları gibi, Waters'ın 2017'de solo çıkardığı tekli "Smell the Roses" da yer alıyor. US + Them'in fragmanı olarak dünya turunun Amsterdam ayağında kaydedilen "Happiest Days of Our Lives / Another Brick in the Wall Part 2 & 3" performansı 17 Haziran'da yayımlanmıştı.
 

Bu arada Rock tarihinin en iyi 10 gitar solosuna göz atalım mı?