Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
02/01/2019

Rock and Roll Hall of Fame'e kabul edilen yeni isimler açıklandı

1983 yılında Atlantic Records’un başındaki Ahmet Ertegün tarafından kurulan Rock and Roll Hall of Fame, kadrosunu önemli isimlerle genişletmeye devam ediyor.


Amerika’da 25 yılını doldurmuş grup ve sanatçıların yer almak için yarıştığı Rock and Roll Hall of Fame, kadrosunu önemli isimlerle genişletmeye devam ediyor. Atlantic Records’un sahibi Ahmet Ertegün ve şu anda halen vakfın yöneticisi olan avukat Susan Evans tarafından 1983 yılında Rock and Roll Hall of Fame Foundation adı altında kurulmuş olan bu vakıf, müzik dünyasının en prestijli sivil oluşumlarından biri olarak kabul ediliyor. Vakfın aynı zamanda Ohio eyaletinde, Cleveland şehrinin Erie Gölü kıyılarında bulunan ultra modern bir binada hizmet veren ve her yıl on binlerce ziyaretçinin gezme şerefine eriştiği benzersiz bir müzesi bulunuyor.
Rock and Roll Hall of Fame Foundation üyeleri, her yıl toplanarak ilk albümünün üzerinden en az 25 yıl geçmiş sanatçılardan oluşan adaylar arasından seçim yaparak Rock and Roll Hall of Fame’e yeni isimler kazandırırlar. Bu yıl bu benzersiz vakfa ve müzesine katılmaya hak kazanan sanatçı ve müzik gruplar resmi olarak açıklandı. 2019’da Ohio kıyılarında İngiliz çıkarması yaşanacak desek yeridir! Rock, pop, brit rock, alternatif rock ve hatta heavy metal tarzlarından benzersiz isimler, Rock and Roll Hall of Fame bünyesinde anılan zamansız gruplar arasında adlarını yazdırma hakkını kazandılar.
Kimler yok ki bu İngiliz tayfasında? Tüm zamanların en yürek dağlayan gruplarından olan ve geçtiğimiz yıl 40. sanat yılını kutlayan The Cure, Sheffield gibi bir maden şehrinden çıkıp İngiltere’den bile önce Amerika’nın kalbini kazanan ve tüm zamanların en büyük rock hit’lerinden bazılarının altında imzası bulunan Def Leppard, Alternatif müziğin global kralları Radiohead, ülkesinin en köklü gruplarından biri olmasının yanı sıra adeta bir müzik akademisi olan ekol isimlerden Roxy Music ve İngiliz punk dalgasının temellerinde parmak izleri bulunan The Zombies...
İngiliz isimleri saya saya bitiremedik ancak bu sene farklı tarzlardan iki de Amerikalı afet-i devran var. Fleetwood Mac’le olan müzikal yolculuğu kadar solo kariyeriyle de emsalsiz bir başarı yakalamış Stevie Nicks ve 90’ların en önemli pop yıldızlarından olan Janet Jackson da artık adı ölümsüzleşen isimler arasında yer alıyor. Rock and Roll Hall of Fame bu yılki seçkisiyle milyonları mest etti!