Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
27/10/2020

Moog, Theremin'in 100. yılını 'Claravox Centennial' ile kutluyor

Dünyanın en önemli synthesizer üreticilerinden Moog, Theremin'in piyasaya çıkışının 100. yılını sınırlı sayıda üretilen performans theremin'leriyle kutluyor. Claravox Centennial, radarımızda.

Moog, Theremin'in 100. yılını 'Claravox Centennial' ile kutluyor. Elektronik müziğin kulüplerde “kopma” şarkılarına dönüşmediği yıllarda bu müzik türü için en önemli enstrümanları üretmiş olan Moog Music, bugün dünyanın en önemli synthesizer üreticilerinden bir tanesi. Asheville merkezli şirket, ticaret hayatına 1950'lerde Theremin kitleri satan 19 yaşındaki Robert Moog'un girişimiyle mütevazı bir başlangıç yapmıştı. Dünyanın en eski elektronik müzik enstrümanı olan ve ismini mucidi olan Rus Profesör Leon Theremin'den alan cihaz, o dönemde bir hayli popülerdi. Şirket, daha sonraları dünyanın ilk ticari synth'ini (Minimoog) piyasaya sürerek dünya çapında bir başarı elde etse de Theremin şüphesiz ki Moog tarihinde oldukça önemli bir role sahip.
 


Moog, enstrümanın piyasaya çıkışının 100. yılını sınırlı sayıda üretilen performans theremin'leriyle kutluyor. "Claravox Centennial" adıyla piyasaya çıkacak bu üstün kaliteli theremin, pirinç antenler, ince taneli ceviz ağacından bir gövde, kumaş kaplı bir kontrol paneli ve isteğe bağlı bir standa sahip. 14 düğmeli kontrol paneli ve özel bir düzenleme yazılımının yanı sıra sistem ayrıca müzisyenlere eski tip heterodin analog osilatörler veya yapılandırılabilir nicemleme, gam ve oktav aralıklarına sahip modern çok modlu DSP osilatörler arasında seçim yapma olanağı tanıyor. Enstrümanda DIN MIDI, USB ve CV girişleri ve çıkışları da bulunuyor. Elektronik müziğin ilk dönemlerini kutlama amacıyla sınırlı sayıda üretilecek olan Theremin, tüm zamanların en büyük Theremin ustası olan Clara Rockmore'a da bir saygı duruşu niteliğinde.

Bu arada ilk taşınabilir ve kablosuz davulla ile de tanışın: Senspad