Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
09/08/2021

Kült televizyon kanalı MTV, 40. yaşını kutluyor

Müzik kanalı olarak çıktığı yolda popüler kültürün vazgeçilmez bir neferi haline gelen MTV, 40. yaşını kutluyor. 1 Ağustos 1981’de yayın hayatına başlayan ve müzik endüstrisini tamamen değiştiren MTV, radarımızda.

1970’lerden itibaren müzik videoları, müzisyenlerin ve albümlerin tanıtımında önemli bir güç haline gelmeye başlamıştı. Bu gücün farkına varan Warner Media, dünyanın ilk kablolu televizyon müzik kanalı olan MTV’yi 1 Ağustos 1981’de yayına soktu. Küçük bir müzik kanalı olarak yayın hayatına başlayan MTV, birkaç yıl içerisinde 1980'lerin kültürünü belirleyen dev bir yıldıza dönüştü. O dönemde görülmemiş pek çok ilki gerçekleştiren MTV, açılımı Video Jokey olan VJ'lik mesleğini de literatüre soktu ve Nina Blackwood, Mark Goodman, JJ Jackson, Martha Quinn ve Alan Hunter gibi pek çok ismi popüler kültüre kazandırdı.

 Hikayeyi başa sararsak; American Express şirketi, televizyon aracılığı ile her eve ulaşıp interaktif bir program ile kredi kartı satmayı amaçlıyordu ve bunun için Warner Cable Corporation'ı satın almıştı. Warner Cable'ın elinde o zaman The Movie Channel ve Nickelodeon kanalları vardı, ancak Warner Cable müzik üzerine yoğunlaşmış üçüncü bir kanal da istiyordu. 24 saat müzik yayını yapacak olan bu proje, ilk zamanlar fazla benimsenmemiş olsa da, müzik şirketlerinin müzik videolarını bedavaya vermeyi kabul etmesiyle hayata geçti. 1981 yılın 1 Ağustos gece yarısı MTV, sanki müzik endüstrisini değiştireceklerini biliyormuşçasına, ilk klibi olan The Buggles - Video Killed the Radio Star'ı yayımladı.

 
MTV'nin İkinci yayınladığı klip ise hala MTV'ye inanmayanlara bir mesaj olarak Pat Benatar’ın ‘You Better Run’ adlı şarkısıydı. Sadece 250 müzik videosu ile yayın hayatına başlayan MTV, Amerikan müzik şirketlerinin pek çoğunun hala güvenmediği bir proje olmasından dolayı, neredeyse bütün klipleri Avrupa’dan alıyordu. Ellerinde yeterli klip olmadığından ötürü 7/24 belirli grupların klipleri dönmeye başladı ve bu gruplar Amerika'da bir anda tanınmaya başladı. Örneğin İngiliz Duran Duran, bu gruplardan biriydi. MTV, kısa sürede öylesine ilgi gördü ki sinema dünyasını bile bir şekilde etkilemeyi başardı. Duran Duran'ın kliplerini çeken Russell Mulcahy, çok izlenen klipleri sayesinde “İskoçyalı” filminin yönetmeni oldu. David Fincher ve Michael Bay gibi yönetmenler çektikleri klipler sayesinde Hollywood'a adım atmayı başardılar.
 

 
MTV'de ilk zamanlar klibi yayınlanan nerdeyse hiç siyahi artist bulunmuyordu. Hatta bu yüzden o dönemde ırkçılık tartışmaları da gündeme gelmişti. Bu durum, Michael Jackson ile bir anda değişti ve Billie Jean ya da Thriller gibi klipleri ile MTV izlenme rekorları kırmaya başladı. Michael Jackson'ın MTV'de çıkması diğer siyahi müzisyenlerin de önünü açtı. Önü açılan müzisyenlerden biri de Prince idi. MTV'nin ilk iki büyük starından sonra Madonna, 3 Mart 1989'da Like a Virgin ile bütün dünyayı yaktı kavurdu. Tam da MTV'nin istediği şekilde şarkıları ve klipleri olan Madonna ile MTV, albüm odaklı rock'tan pop megastar çağına geçti. Yayın politikasını daima popüler olandan yana kullanan MTV, alternatif türlerin popülerleşmesine de kayıtsız kalmadı. 1987'de başlatılan Headbanger's Ball kuşağı Guns 'N Roses, Slayer ve Metallica gibi dönemin popüler rock ve metal gruplarını popüler kültüre dahil etti. Nirvana'nın Smells Like Team Spirit 90'lı yıllarda MTV'de yayınlandığı günden itibaren müzik endüstrisi grunge'a kaymaya başladı ve MTV'nin o zamanlar savunduğu pop kültürüne karşı alternatif rock gitgide yükselmeye başladı. 

 
Artık neredeyse her Amerikan evinde kendine yer edinen MTV, ilk müzik ödüllerini (The Video Music Awards) 1984 yılında verdi. Dan Aykroyd ve Bette Midler'ın sunduğu ödül töreni, New York'ta Radio City Music Hall'da gerçekleşti. Madonna, insanlara kimin kazandığını unutturan oldukça seksi bir şov ile geceye noktasını koymuştu. Müzik ödülleri ile MTV yine bir ilki başlatmıştı ama politikacılar bile MTV'nin önemini anlamış olacak ki 1992 seçimleri öncesi Bill Clinton MTV'ye konuk oldu ve gençlerin sorularına yanıt vermeye başladı. “Hiç üniversite yıllarında esrar kullandınız mı?” sorusuna verdiği yanıt ile gençler arasında inanılmaz bir popülerlik kazanan Clinton, seçimi kazandı.

 MTV, 1995-2000 yılları arasında müzik videolarından daha çok pek de kaliteli olmayan reality şovlar yayınlayarak kendi düşüşünü başlattı. 24 saat müzik yayını yapan bir efsane kanaldan Jackass, Jersey Shore ve Teen Mom gibi şovlar yapan bir kanala dönüştü. 2000'li yıllardan sonra gençlerin daha çok dijital medyaya kayması ile MTV daha da az izlenmeye başladı. Sadece Amerika'da değil bütün dünyayı bir şekilde değiştiren MTV popüler kültüre yön vermesi ve belki de hiçbir zaman duyamayacağımız müzikleri dinlememize olanak verdi. Rakipsiz olarak başlayan ve müzik dünyasını derinden etkileyen bir televizyon kanalı olan MTV'nin 40. yaşına girişini saygıyla kutluyoruz.