Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
14/12/2018

Kargo, sürpriz konuklarıyla 29 Aralık'ta IF Performance Hall Beşiktaş'ta

Türkçe Rock’ın en köklü gruplarından Kargo, yeni vokalisti Altay ile 29 Aralık Cumartesi akşamı IF Performance Hall Beşiktaş’ta bir konser verecek. Konserin büyük sürprizleri yazımızda!

Yazı: Çağlan Tekil

90’lı yılların başında Türkçe popun kıvılcımını ateşleyen Yonca Evcimik ve şarkısı “Abone”ydi. Türkçe rock ise Kargo grubunun “Yüzleşme” şarkısıyla patladı 90’lı yılların ortasında. Şarkının o yılların simge mekanlarından Kemancı’da çekilen klibinde, grubun vokalisti Koray Candemir, gözleri boyalı, kulağı küpeli haliyle genç kızların aklını başından almıştı. Nakaratta geçen “A-hey hey hey” kısmı kulakları hemen yakalamış ve şarkının kitleselleşmesinde önemli rol oynamıştı hiç kuşkusuz.


Aslında “Yüzleşme”nin yer aldığı 1996 tarihli “Yarına Ne Kaldı” albümü Kargo’nun ilk albümü değildi. Koray Candemir de ilk Kargo vokalisti değil. Grubun 1993 yılında yayınlanmış “Sil Baştan” isimli bir albümü var. Bu albümde vokalist Deniz Aytekin, baterist ise daha sonra Şebnem Ferah’la çalışmaya başlayacak olan Aykan İlkan. İstanbul Plak etiketiyle çıkan bu albüm, belki de firmanın tüm dikkatini sanatçısı Tarkan’a vermesi sebebiyle yeterince ilgi görmedi. Oysa ki albümde daha sonraki Kargo albümlerinde farklı düzenlemelerle yeniden kendine yer bulacak “Yıllar Sonra” ve “Yanımda Sen Olmayınca” gibi şahane şarkılar da vardı. Albüm sonrası birkaç konser, ardından beş kişilik kadroda 3 kişinin değişmesiyle dönemin en büyük plak şirketlerinden Raks Müzik’e bağlı Plaza Müzik’le yapılan albüm anlaşması ve “Yarına Ne Kaldı?” albümünün büyük patlayışı...

 

Peki ya, bir yıl sonra çıkan “Sevmek Zor” albümü ve o günden itibaren bir klasik haline gelen “Şairin Elinde” şarkısına ne demeli? Bu dönemde Kargo, gençlere hitap eden firmaların gözdesiydi, albümün kapağına reklam alacak kadar hem de. Öte yandan plak firması grubu “boy band” olarak pazarlamakta ve görünen o ki grup da bundan rahatsızlık duymaktaydı. Grup içi tartışmalar da yaşanmaya başladı. İşte tam bu tartışmaların gölgesinde çıktı “Yalnızlık Mevsimi” albümü. Belki de boy band yakıştırmalarına tepki olarak son iki albümün aksine kapakta grup fotoğrafı kullanmadılar. Peşpeşe yayınladıkları “Boğaziçi” ve “Kalamış Parkı” kliplerinde grubun hayata ve aralarında yaşananlara karşı karamsar bakış açısı ayyuka çıkmıştı. Öte yandan Şebnem Ferah feat. vokalli “Kalamış Parkı” bir klasik haline geldi.


Grubun 2000 yılında yayınladığı “Sen Bir Meleksin” albümü, grubun son 3 albümüne imza atmış ekibin beraber çıkardığı son albüm oldu. Özellikle “Renklerin İçinde” şarkısı çok sevildi. Grubun kurucu üyesi, çoğu şarkısının söz yazarı MŞŞ’nin ayrılması sonucu grup yerine birini almak yerine 4 kişi devam yolunu seçti. Dört yıllık aradan sonra “Ateş ve Su” albümü çıktı. Grubun en iyi albümlerinden biri olmasına rağmen çok ses getirmedi. Bir yandan Koray Candemir ve klavyeci Serkan Çeliköz yollarına Amerika’da devam etmek istediler ve yakın zamanda gruptan ayrılacaklarını açıkladılar. Grubun beraber kotardığı son çalışma 3’ü hariç kalanı cover şarkılardan oluşan “Yıldızların Altında”ydı. Bu albümün büyük ilgi görmesi üzerine birçok konser verdiler.


Kargo, o günden bugüne üretimde sıkıntı yaşamadı, başka vokalistlerle çalıştı ve albümler yaptı. Bu yıllar içinde Mirkelam’la yaptıkları tek albümlük bir proje de vardı. Grubun yeni vokalisti ise Altay Oktar. Eskiler kendisini Alt Kemancı’da sahneye çıkan Josephine grubunun vokalisti olarak hatırlar. Altay, son birkaç yıldır Tarkan’ın vokalisti ve Tarkan’ın konserlerinde solo vokale çıkardığı biri. Tarkan’ın en güzel şarkılarından biri olan “Kim Nereyi”yi konserlerde Altay söylüyor.


Şimdi durup dururken bu Kargo yazısı nereden çıktı diyebilirsiniz. Haklısınız. Şuradan çıktı; dünyada oldukça yaygın olan, ülkemizde pek bilinmeyen albümün yıldönümü konserleri var. Kargo da “Yalnızlık Mevsimi” albümünün 20.yılı şerefine yeni vokalisti Altay’la ilk konserini 29 Aralık Cumartesi akşamı IF Performance Hall-Beşiktaş’ta verecek. Kargo hem “Yalnızlık Mevsimi” albümünü baştan sona çalacak, hem de kariyerinin en iyi şarkılarından oluşan bir best of set sunacak. Üstelik bu konserde Kargo yalnız değil, birer şarkıda gruba konuk olarak Aslı Gökyokuş, Aydilge, Aylin Aslım, Deniz Aytekin, Fatma Turgut, Genç Osman, Mirkelam, Murat İlkan ve Özge Fışkın gibi isimler eşlik edecek. 
Herkesin hayatında dinlediği, bir anısına eşlik eden bir Kargo şarkısı mutlaka vardır. Benim gibi birden fazla şarkısı olanlar da vardır elbette. “Renklerin İçinde”, “Kalamış Parkı”, “Söyle”, “Ateş ve Su”, “Yollar”, “Sen Uyurken”, “Seni Seviyorum”, “Sil Baştan”... Hangi birini sayayım... Tüm bu şarkıları aynı gecede, farklı vokallerle dinleyecek olmak büyük şans. Erken yılbaşı partisi adeta... Bu yıllarca unutulmayacak geceyi sakın kaçırmayın... Biletler burada