Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
08/07/2021

HBO'dan Woodstock belgeseli geliyor: Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

22-25 Temmuz 1999'da gerçekleşen unutulmaz Woodstock 99 festivali, HBO ekranlarında Woodstock 99: Peace, Love, and Rage adıyla muazzam bir belgeselle bir kez daha ölümsüzleşecek.

HBO Documentary Films, Woodstock 99: Peace, Love, and Rage adlı müzik belgeselinin ilk fragmanını paylaştı. 23 Temmuz’da HBO ekranlarına gelecek belgesel, tüm müzik festivallerinin atası olarak kabul gören ve etkisi bugün bile hissedilen Woodstock’ın 30. Yılı şerefine gerçekleşen Woodstock 99’u işleyecek. 22-25 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Woodstock '99, ideal bir 30. yıl dönümü şenliğiydi! Yaklaşık 400 bin katılımcının çılgınlar gibi eğlendiği festival, ABD'de o dönemin ünlü müzik kanalı MTV üzerinden de canlı yayınlanmıştı. Festivalin en iyi performansları CD, DVD ve plak formatlarında kayıt altına alınarak piyasaya sürülmüştü. Bir önceki festivalde yaşanan güvenlik sorunlarının tekrarlanmaması için festival eski bir askeri bölge olan Griffis Air Force Base'te düzenlenmişti. Bu sayede etkinliğe yapılabilecek kaçak girişlerin de önü kesilmişti. Yaklaşık 500 emniyet görevlisinin festival görevlileriyle birlikte çalışarak güvenliği sağlamaya çalıştığı etkinlik alanında iki ana sahne, sekiz adet alternatif sahne, bir rave parti çadırı ve bir film gösterimi alanı bulunmaktaydı.

 Festivale damga vuran grup hiç şüphesiz Limp Bizkit olmuştu. Limp Bizkit sahnedeyken festival alanında bulunan kereste duvarlardan bir bölümü ateşe verilmiş, 120'den fazla yaralı ambulanslara taşınmış ve polis 40'a yakın cinsel taciz şikayetine bağlı olarak tutuklamalar gerçekleştirmişti. Sahnedeki Fred Durst'e emniyet birimleri sükunet çağrısı yapması konusunda uyarıda bulunduğunda ünlü rock yıldızı mikrofona gelip; "Daha sakin davranmanızı istiyorlar ancak taviz vermeyin, birisi yere düştüğünde onu kaldırıp eğlenmeye devam edin. Alanis Morissette hayranları gibi durmayın karşımda!" anonsunu yapmıştı. Ertesi gün düzenlenen Red Hot Chili Peppers konserinde alanda o kadar fazla ateş yakılmıştı ki grup bis yapmaya geldiğinde Jimi Hendrix'ten Fire'ı çalarak seyirciye selamını çakmıştı. Woodstock '99'un unutulmayan performanslarına imza atan isimler arasında Limp Bizkit ve Red Hot Chili Peppers'a ek olarak James Brown, Jamiroquai, The Offspring, Korn, Moby, The Chemical Brothers, Kid Rock, Rage Against the Machine, Metallica, Godsmack, Megadeth, Willie Nelson, Elvis Costello ve Muse gibi dünyaca ünlü isimler vardı.