Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
22.12.2019

Athena, 25 yıldır çalmadığı şarkılarıyla 1 Şubat akşamı Laneth Bir Gece'de olacak

Laneth Bir Gece, bu yıl 4. kez yapılıyor ve gecenin bombası 25 yıldır canlı çalınmayan beste ve cover’larından oluşan oldschool punk setiyle Athena olacak! Bu çok özel etkinlik, 1 Şubat Cumartesi akşamı gerçekleşecek.

1991-1994 yılları arasında fanzin olarak yayımlanan Laneth, ait olduğu devirde yerli heavy metalde yokluk yılları olarak nitelendirilmesi sebebiyle, sert müzik tutkunları için adeta bir vaha görevi görüyordu. Her şeyden önce bu müziğe ve felsefesine gönül vermiş binlerin buluşma noktası oldu. Bu sebeple o yıllarda Laneth okuyan çoğu insanın hala görüşmesi ve o dönem hakkında konuşması anlaşılabilir bir durum… Şebnem Ferah, Athena, Pentagram, Ogün Sanlısoy, Murat İlkan gibi bugün her biri oldukça başarılı bir kariyere sahip isimlerin müziğe atıldıklarında ilk röportajlarını Laneth’e verdiklerini de belirtelim. Dergi kadrosunda Maruz Müşkül ismiyle ünlü gazeteci Kanat Atkaya da yer almaktaydı.
 2017 senesinde Salon İKSV yöneticileri, derginin çalışanlarına Laneth’i anmak için bir gece düzenlemeyi önerdi. Herkes bu fikre sıcak bakınca “Laneth Bir Gece” konsepti doğdu. Bu isim altında Laneth döneminde müzik yapan gruplar ve şu an o oldschool tavrı yansıtan yeni kurulmuş isimler çıkacaktı. %100 Metal katkılarıyla gerçekleşen Laneth Bir Gece’ye bugüne dek; Pentagram, Rashit, Tünay Akdeniz, Murder King, Kronik, Metalium, Objektif, Pagan, The Climb, Razor Inc., Radical Noise gibi isimler çıktı. Bu isimlerden bazıları dağılmış durumdaydı, bu gecede yer almaları için gelen teklifler sonucu yeniden toplandılar. Bu noktada Laneth ismi, basılı bir yayın olarak okuyuculara ulaşmasa da en azından bu konsept sayesinde dinleyicilere ulaştı ve onlara tatlı sürprizler yaptı.
 Yılda bir kez yapılan ve bu yıl 1 Şubat Cumartesi akşamı Zorlu PSM %100 Studio’da dördüncüsü gerçekleşecek olan Laneth Bir Gece’de sahne alacak isimler; Athena, Radical Noise ve Haossaa grupları olacak. İlk röportajını henüz tek bir demoları varken 1992 yılında Laneth dergisine veren Athena, o yıllarda thrash metal yapıyordu ve birkaç yıl içinde çiğ punk sound’una evrildi. Aslında bu değişimin ilk sinyalini 1993 tarihli ilk albümlerinde yer alan “Bazil” şarkısında vermişlerdi. Yıllar boyu Harbiye Captain Hook’ta cumartesi akşamları çıkan tek grup onlardı ve içeride her zaman izdiham olurdu. İlk ska soundlu şarkıları “Skalonga”, Captain Hook günlerinde yazıldı ve ilk kez orada icra edildi. Hatta şarkının klibinde de dönemin İstanbul punk kitlesi ve Captain Hook müdavimleri rol aldı. Ve sonrasında Athena sürekli büyümeye devam etti. Ama o eski günleri ve köklerini hiç unutmadılar. Athena, o günleri anmak ve o günlere şahit olmayanları zaman makinesini bindirip o günlere götürmek üzere Laneth Bir Gece’de sahne almaya karar verdi. Grubun ilk döneminden, 25 yıldır sahnede canlı çalınmayan beste ve cover’lardan oluşan bir setle seyirci karşısına çıkacaklar.
 Athena elemanları, kendileriyle birlikte aynı gecede sahne alacak diğer grupları da kendileri seçti; Radical Noise ve Haossaa. Radical Noise son stüdyo albümünü 20 sene önce çıkarttı ama konser performanslarının üst düzeyde olması ve oldukça eğlenceli geçmesi hala konserlerinin dolmasının başlıca sebebi. Haossaa ise son albümünü geçtiğimiz yıl sadece plak formatında yayımladı. Grup, yüksek enerjili konser performansı ile dikkat çekiyor. 90’larda online bilet satış kanalları yoktu, bu yüzden bu gecenin biletleri konseptin ruhuna uygun olarak sadece müzik satan dükkanlarda satılıyor. Bu dükkanlar; Kadıköy Akmar Pasajı’ndaki Hammer Müzik, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Mephisto Kitabevi, Beyoğlu Süslü Saksı Sokak’taki Adonis Rock Bar ve Beşiktaş Sinanpaşa İş Merkezi’ndeki Monkeys. Bu yazı yazılırken biletlerin yarıdan çoğu tükenmiş durumdaydı, almak için acele etmenizi öneririz. 1 Şubat Cumartesi akşamı Zorlu PSM %100 Studio’da gerçekleşecek Laneth Bir Gece-4’ü sakın kaçırmayın, üzülürsünüz. Athena’yı bu şekilde bir daha görme şansınız yok çünkü…