Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
26/11/2020

İzlandalı grup Sigur Ros, Odin's Raven Magic albümüyle dönüyor

Sigur Rós, heyecanla beklenen Odin's Raven Magic albümünü 4 Aralık'ta sevenleri ile buluşuyor. İlk olarak 2002’de Reykjavik Sanat Festivali tarafından sipariş edilen Odin’s Raven Magic, yeniden dinleyicilerle buluşuyor.

Sigur Rós, köklerine aşırı sadık bir grup olarak biliniyor. Grubun son çıkış yaptığı albüm olan Odin's Raven Magic, 70 dakikalık muhteşem bir müzik şöleni sunuyor. Albümün yapımında İzlandalı müzik efsaneleri olan Hilmar Örn Hilmarsson ve Steindór Andersen da yer almıştır. Albümün temelleri 2002'de atılsa da son hali, Eylül 2004 yılında Paris’ La Grande Halle de la Villette'te, Schola Cantorum ve Conservatoire de Paris Orchestra'nın eşliğinde canlı kaydedildi. Zengin bir kültürel içeriğe ve ruhun derinliklerine işleyen etkileyiciliğe sahip olan bu eski performans, 2020 yılında yeniden dinleyicilerle buluşturuluyor.
 


İlginç olan durum ise Odin's Raven Magic o kadar iyi hazırlanmış ki en sondaki alkış seslerini duyana kadar canlı bir kayıt olduğunu insan anlamıyor bile. Açılış şarkısı “Prologus”tan kapanış şarkısı “Dagrenning”e kadar her nota özenli şeçilmiş olan bu performans, insanı büyüleyen bir atmosfere sahip. Bir çoğumuz Sigur Rós'u 25 yılı aşkın süredir severek dinliyor. Grubun özgün ve cesur yaklaşımı, kalite için riski göze almaları onları bir üst seviyeye taşıyan noktalardan biri. Tertemiz bir sound ile orkestra eşliğinde kültürel miraslarını yaşatırken, dili bilmeyen dinleyicilerini de bu mirasa ortak ediyorlar.
 


Orjinal adı Hrafnagaldur Óðins olan Odin's Raven Magic albümünün adı İskandinav tanrısı Odin'in dünyanın sonunu haber veren kuzgunu anlattığı bir şiirden esinlenerek konulmuş. Oldukça görsel olan şiir, dünyanın Kuzey'den Güney'e her tarafının donduğunu ve kıyametin geldiğini anlatıyor. Sigur Rós ile farklı mecralarda da karşılaşmak mümkün. Game of Thrones'un "The Lion and the Rose" bölümünde kısa bir sürede olsa rol aldılar. Kral Joffrey ve Sansa'nın düğününde, Kral Joffrey'in çaldıkları müzikten sıkılarak üstlerine altın sikkeler atması ile sonuçlanan sahnede "The Rains of Castamere"i yorumladılar. Sevilen dizi Black Mirror'ın dördüncü sezonunun "Hang the DJ” bölümünde, grubun iki adet enstrümantal şarkısı da yer alıyor. Popüler grup, geçmişinde iki adet Edda Ödülü ve MTV Avrupa Müzik Ödülü'ne layık görüldü. Yaptıkları müziğin içindeki hüzün ve dramatik etkiler sayesinde Türkiye'de kendilerine geniş ve kalıcı bir dinleyici kitlesi yaratan Sigur Rós'un son albümü Odin's Raven Magic, 4 Aralık'ta sevenleri ile buluşuyor.