Haberi Paylaş!
MÜZİK
14.02.2020

4. senesini kutlayan PSM Caz Festivali, 30 Nisan'da başlıyor

‘’Her müziğin caz festivali’’ mottosuyla 4. senesini kutlayan PSM Caz Festivali, bu sene 30 Nisan Uluslarası Caz Günü’nde, farklı müzik türlerinin sentezini yansıtan programıyla, müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

4. PSM Caz Festivali, 30 Nisan'da başlıyor

‘’Her müziğin caz festivali’’ mottosuyla 4. senesini kutlayan PSM Caz Festivali, bu sene 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nde, farklı müzik türlerinin sentezini yansıtan programıyla, müzikseverlerin karşısına çıkıyor. 30 Nisan – 5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek festival, caz çatısı altında; blues, elektronik, etnik, funk, indie, klasik, pop, rock ve world müziğin heyecan verici renklerine yer verirken, 80’i aşkın yabancı ve yerli sanatçıyı ağırlayacak. Yerli sanatçı ve grupların yalnızca PSM Caz Festivali’ne özel gerçekleştirilecek PSM’ye Münhasır projeleri, özel sahne şovları ve repertuvarlar ile de seyircilere benzersiz bir festival deneyimi sunacak. Festivalin biletleri, 17 Şubat’ta passo.com.tr ve Zorlu PSM gişeleri üzerinden satışta olacak.  Müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini sağlamak için harekete geçmeye çağıran uluslararası Keychange programına katılan PSM Caz Festivali, bu yıl yüzde 30 oranında kadın sanatçıya yer verirken 2022 yılına kadar festival programında kadın sanatçı sayısını artırarak, 50:50 cinsiyet dengesi sağlamayı hedefliyor. Festival deneyimini müzikseverler için erişilebilir kılmak isteyen Zorlu PSM; Özel Erişim Kategorisi biletini hayata geçirerek ücretsiz refakatçi bileti ve asistan uygulamasıyla özel ihtiyaç sahibi bireylerin sosyal hayata katılımını artırmayı amaçlıyor.
 


Üç yıldır birbirinden değerli müzisyen ve grupları seyirciyle buluşturan PSM Caz Festivali; dördüncü yılında da efsaneleri ve keşfe açık yeni isimleri ağırlamaya devam ediyor. Caz çatısı altında; blues, elektronik, funk, indie, klasik, pop, rock ve world müziğin heyecan verici renklerini buluşturan PSM Caz Festivali’nin merakla beklenen programı açıklandı. Zorlu PSM’nin yanı sıra yan etkinliklerle şehrin farklı mekanlarında da caza alan açacak festivalin 70 güne varan programının öne çıkan isimleri arasında; Dreamworld: The Greatest Hits Live turnesi kapsamında, İngiltere müzik tarihinin en başarılı gruplarından nitelendirilen efsanevi elektronik ikili Pet Shop Boys, 70'li yıllarda efsane haline gelen Rail Band ve Ambassadeurs gruplarıyla Batı Afrika'nın geleneksel şarkılarını tüm dünyaya sevdiren Salif Keita, keskin tuşesi ile füzyon cazın en önemli davulcuları arasında gösterilen Billy Cobham, caz çevreleri tarafından Ethio-Jazz türünün yaratıcısı olarak kabul edilen yaşayan müzik efsanesi Etiyopyalı Mulatu Astatke, birlikte hayata geçirdikleri projeleriyle techno müziğin efsane ismi Jeff Mills ve caz müziğin efsane ismi Tony Allen, 50 yıllık müzikal macerası boyunca caz, funk, r&b, hip-hop gibi pek çok janrın en önemli figürlerden biri olan Roy Ayers, ve Norveç’in en önde gelen caz/füzyon piyanist ve klavyecilerinden olan Jan Gunnar Hoff’un grubu ile sahneyi paylaşacak 6 Grammy adaylığı bulunan ünlü caz gitaristi Mike Stern yer alıyor.