Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
12/10/2018

1 Kasım’da Salon’da sahne alacak The Soft Moon'u yakından tanıyalım

En son 2015'te Salon'da izlediğimiz The Soft Moon, üç yıl aradan sonra yine Salon'da olacak. 1 Kasım'da gerçekleşecek konser öncesi The Soft Moon’un yaratıcısı Luis Vasquez’i mercek altına aldık. 


Darkwave/coldwave ve post punk’ın en üretken isimlerinden The Soft Moon, üç yıl aradan sonra bir kez daha Salon’u ziyaret edecek. Karanlık tınılara meraklı olanların kaçırmaması gereken The Soft Moon’un yaratıcısı Luis Vasquez’in karanlık ve bir o kadar heyecan verici projesi ve kariyerini klipleriyle mercek altına aldık.

.. Yaratıcısı ve küratörü Luis Vasquez tarafından “katartik bir proje” olarak tanımlanan The Soft Moon, dinleyeni ele geçiren ve sürükleyen müziğinin yanı sıra farklı görsel elementler kattığı canlı performanslarıyla da tanınıyor.


  

.. Vasquez’in hayata geçirdiği The Soft Moon, kaotik seslerin bir o kadar karanlık bir imajla bir araya geldiği parçalarıyla türün erken örneklerinden Joy Division, Suicide ve Bauhaus’a benzetiliyor.
 .. Luis Vasquez şarkıları yaratırken kendi Afro-Kübalı etnik kökeninden ve büyüdüğü Mohave Çölünden ilham aldığını söylese de biz onun darkwave/coldwave ve post-punk dünyasıyla yakın ilişkileri olduğuna eminiz.

.. Her şarkının bir hikayenin parçası olduğunu söyleyen Vasquez’in travmatik çocukluğunu ve yetişkin hayatına etkilerini inceleyen son albümü “Criminal”, türün en önemli plak şirketlerinden Sacred Bones etiketiyle 2018’de yayınlandı. “Criminal” The Soft Moon’un dördüncü albümü.

 

.. The Soft Moon müzik sektöründe sadece kendi ismiyle değil yaptığı işbirlikleriyle de kendinden bahsettiren bir isim. Zira daha önce Sade ve Doldrums gibi isimlerle de çalışmış olan ve daha birçok efsane projede imzası bulunan, İtalyan besteci ve aranjör Maurizio Baggio ile üçüncü stüdyo albümü “Deeper” için tanışan ve bir araya gelen Vasquez, albümün kaydını Baggio ile beraber İtalya’da gerçekleştirdi.


..  “Deeper” ile harikalar yaratan ikilinin dostlukları o günden bu yana devam ediyor. The Soft Moon’un son albümü olan ve kendi ifadesiyle “şimdiye kadarki en kişisel albümü” olarak nitelendirdiği “Criminal” için de Baggio ve Vasquez birlikte stüdyoya girdiler. Luis Vasquez’in “Criminal” albümünden en sevdiği parçalar “Like A Father” ve “Give Something”.

 

.. En büyük ilham kaynakları: Ministry, Throbbing Gristle ve California’da çocukken dinlediği punk grupların parçaları. The Soft Moon’un neredeyse her parçasında duymaya aşina olduğumuz tınıları siz de duyuyorsunuz değil mi?

 


 

.. Vasquez kariyerinin sadece stüdyo albümlerinden ibaret olmasına kesinlikle razı değil. Film müzikleri de yapmak istediğini her fırsatta belirten Californialı müzik adamı, sci-fi, post-apocalyptic ve thriller slasher tür filmleri çok seviyor. Bu işi hayli ciddiye alan Vasquez “Masterclass with Hans Zimmer”e katılarak ders bu konunun en usta isimlerinden biri olan Zimmer’den ders dahi almış.

 

.. Salon dinleyicisi ise The Soft Moon’u oldukça yakından tanıyor. Daha önce de Türkiye’yi ziyaret eden The Soft Moon, en son 10 Eylül 2015’te yine Salon’daydı.

 

 

.. Kaliforniya doğumlu Luis Vasquez genç yaşlardan itibaren birçok ülke ve şehirde yaşadıktan sonra şu an Berlin’den çalışmalarına devam ediyor.