Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
27/07/2018

Maceracılara kamp rehberi

Farklı, ekonomik ve doğayla iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız hazırlanın kampa gidiyoruz. Türkiye’nin en iyi kamp rotalarını ve kampa dair her şey yazımızda. 

Bozcaada (Çanakkale)
Çam ağaçlarıyla bezeli kamp alanı özellikle yüzme meraklılarının uğrak yerlerinden, çünkü deniz kamp alanına sadece 200 metre uzaklıkta... Yaz başlangıcından sonbahara dek kamp yapabileceğiniz alana Çanakkale Havaalanı’ndan kolayca ulaşmanız mümkün.

 

Yedigöller Milli Parkı (Bolu)
100’e yakın çadır kapasitesi olan Yedigöller Milli Parkı’nda doğa yürüyüşleri yapabilir ve balık tutabilirsiniz. Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu sınırında bulunan alan özellikle fotoğraf tutkunu doğa severler için ideal ve ilkbahar, yaz ve sonbaharda kamp yapmaya elverişli.Kabak Koyu (Muğla)
Mavi ile yeşilin buluştuğu bu eşsiz koy, kuş cıvıltıları eşliğinde sakin birkaç gün arzulayan kampçıların en popüler destinasyonları arasında... Yolda zaman kaybetmek istemeyenler Dalaman Havaalanı’ndan da koya ulaşabilir.Cunda Adası (Balıkesir)
Tarihi dokusu ve doğasıyla insanı bambas¸ka yerlere götüren Cunda Adası’nda muhteşem denizin tadını çıkaracağınız kamp alanı neredeyse yıl boyu açık. Ayrıca kamp yapmanın keyfini sürerken tekne ve dalış turlarına da katılabilirsiniz.


Olympos (Antalya)
Zeytin ve keçiboynuzu ağaçlarıyla bezeli kamp bölgesi denize sadece 10 metre uzaklıkta. Son yıllarda özellikle gençler tarafından büyük rağbet gören Olympos’a en yakın havaalanı ise Antalya Havaalanı...Ayder Yaylası (Rize)
Yeşilin her tonuna şahit olabileceğiniz Ayder Yaylası, çadır meraklıları için güzel bir seçenek... Tertemiz havası ve suyu yaylayı benzersiz kılan detaylardan sadece ikisi.

Yenice Ormanları (Karabük)
Avrupa’nın sayılı ekosistemlerinden birine sahip Yenice Ormanlarında kamp yapmak harika bir deneyim olacak. Ayrıca Dünya Doğa Koruma Vakfı tarafından acil korunması gereken 100 alandan biri olan bölge, vahşi hayatın devam ettiği ender yerlerden.


Erikli Yaylası (Yalova)
Denizden sadece 600 metre yüksekte bulunan yayla çadır kurmak için ideal rotalardan. Kendine hayran bırakan manzarası ve şelaleleriyle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

 

BONUS


- Gelemiş, Antalya:
Burası Kaş’ta bir köy. Az nüfuslu ve sakin bir yer. Sakinleri geceleri yıldızlar altında bir demlik çay eşliğinde sohbet etmeye çok alışık.
- Sivri Dağ Milli Parkı, Antalya: Konyaaltı’nda bulunan park hem yüksek hem de gerçekten karanlık. Ancak çok sıcak günlerde hava berrak olmayabiliyor, serin günler daha ideal. Parkta konaklama izni alamadığınız takdirde civarında da yüksek bölgeler bulunuyor.
- Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin: Doğu Karadeniz’in ucundaki vadiye gitmeden önce çok soğuk olacağını ve gerçekten karanlık olacağını unutmayın. Burası yağmur dönemleri dışında bulutsuz ve epey rüzgârlı. Yine de eşsiz manzara için değer.
- Teke Dağı Milli Parkı, Ankara: Beypazarı’na yakın olan park Türkiye’nin ışık kirliliği en az olan bölgelerinden biri.

 

 

 

KAMP ÇADIRI NASIL SEÇİLİR?
- Taban kalınlığına dikkat edin.
- Mevsimine ve kişi sayısına göre satın alın.
- Kurulumu ve toplanması basit, hafif çadırları tercih edin.
- Kaliteli fermuarlı ve su geçirmeyen olanlarını seçin.

AKLINIZDA OLSUN
Yaz kamplarının korkulu rüyaları da yok değil. Son yıllarda en çok öne çıkan kene. Diğeri ise en önemli belirtileri bulantı ve baş dönmesi olan güneş çarpması... Güneş çarpmasına karşı uzmanlar maceraperestlere kamp alanında uzun saatler güneşin altında kalmamaları, koruyucu güneş kremi kullanıp bol su içmelerini öneriyor.