Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
26/11/2020

Brüksel'deki Çizgi Roman Yolu görenleri büyülüyor

Brüksel'deki Çizgi Roman Yolu, sokak sanatı ve çizgi roman tutkunlarının kalbini 12'den vuruyor. Güzergahında 50'yi aşkın duvar resminin yer aldığı Comic Book Route, Belçika çizgi romanlarına saygı duruşu niteliğinde.

Brüksel'deki  Çizgi Roman Yolu (Comic Book Route), sizi Brüksel'in ara sokaklarında muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. Bu keyifli yolculukta Tenten, Şirinler, Asterix, Lucky Luke, Gaston ve Gil Jourdan gibi Fransız-Belçika çizgi romanlarının en popüler karakterlerinin devasa grafittileriyle bezeli pek çok duvar ve binayı görmenin yanı sıra; Laeken ve Auderghem mahallelerinde keyifli bir tura çıkacaksınız
.


1991'de yerel yönetim tarafından Belçika Çizgi Roman Merkezi işbirliği ile başlatılan projede Belçika'nın çizgi romanlarla olan köklü tarihi ve ilişkisi kutlanıyor. Bildiğiniz gibi, çizgi romanlar Belçika için bir gurur kaynağı. Çizgi romanların popüler bir eğlence olmaktan çıkıp kendi başına bir sanata dönüştüğü tek ülke Belçika. Nitekim, Belçika 700'den fazla çizgi roman sanatçısıyla dünyada kilometre kare başına en fazla çizgi roman sanatçısı düşen ülke olarak da dikkat çekiyor. Başkentte bu sanata adanmış çok sayıda özel dükkan, heykel, duvar resmi, bar ve müze bulmak mümkün.
 


Hikayeyi biraz geri sararsak, İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte Amerikan çizgi romanlarını Avrupa’ya ithal etmek imkansız hale gelmişti. Fakat bu durum pek çok genç sanatçı için çizgi roman ve animasyon sektöründe çalışma fırsatı da yarattı. Başlangıçta, Superman ve Flash Gordon gibi yarım kalmış Amerikan hikayelerine devam ettiler, ancak daha sonra kendi kahramanlarını ve hikayelerini yaratmaya başladılar. Sonrasındaki 50 yıl içinde düzinelerce yayıncı tarafından desteklenen yerli çizgi roman pazarı olgunlaşmaya başladı.Günümüzde Fransız-Belçika çizgi romanlarının neredeyse tamamı Avrupa diillerine çevrilirken, Lucky Luke, Şirinler, Asteriks ve Tenten gibi bazı seriler dünya çapında bir başarıya kavuştu. Güzergahında 50'yi aşkın duvar resminin yer aldığı Çizgi Roman Yolu, işte bu karakterler ve daha fazlasına adeta bir saygı duruşu niteliğinde.