Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
18.07.2018

Brezilya'ya gitmeden önce bu kitabı okuyun

Fran Bryson'un 7 yıllık Brezilya macerasını kaleme aldığı Festivaller, Tanrılar ve Kahramanlar Ülkesi: Brezilya kitabı Siyah Kitap etiketiyle raflarda. 


Gezgin Fran Bryson, bu muhteşem ülkeyi tanımak konusunda epey şanslıydı; çünkü oradaki misafirliği tam 7 yıl sürdü. Anlattıklarına bakacak olursak, orada geçirdiği her gün, Brezilya’nın dini inanışlarına, kültürüne, insanlarına ve sokaklarına biraz daha âşık oldu. Festivaller, Tanrılar ve Kahramanlar Ülkesi: Brezilya adlı kitap da onun meyvesi. Ancak bunu sıradan bir gezi anlatısı olarak değerlendirecek olursak yanılırız, şüphesiz ki çok daha fazlası. Kitap, İngiliz sömürgesi Avustralya/Tazmanya'lı "Batılı" Fran Bryson'un yarı biyografik, eski Portekiz sömürgesi olan Brezilya seyahatnamesi.
Defalarca Brezilya'yı gezen Fran Bryson, özellikle kendi meraklarını takip ederek, iki sömürge devletinin tarihinin, geleneklerinin, kültürlerinin ve insanlarının karşılaştırmasını yapar. Avustralya yerlileri Aborijinlerin ve Afrika'dan Brezilya'ya köle olarak getirilenlerin tarihini, uğradıkları soykırım ve değişimleri, Brezilya'yı gezerken gördüklerini referans alarak anlatır. Daha çok dini olayları, mekânları ve etkinlikleri takip ederek insanın hayatı nasıl anlamlandırdığı ile ilgilenir.
Fran Bryson, Güneydoğu Avustralya, Bass Boğazı’nın azgın sularındaki Furneaux Adaları’nın en büyüğü olan Flinders Adası’nda yaşıyor. Seyahat etmediği ve gezileri hakkında yazmadığı zamanlarda yerel gazete Island News’da (Ada Haberleri) gündemi değerlendirir ve ara sıra üzüm toplama işinde çalışır ya da tur rehberliği yapıyor. Bir süredir Avustralya’nın önde gelen yazar temsilcilerinden biri olan Fran'in ebeveynleri de birer yazardır ancak ünlü yazar Bill Bryson’la akrabalığı bulunmamaktadır. Brezilya, Bryson’ın ilk kitabıdır.