Haberi Paylaş!
FİLM
07.01.2020

Yeni Taika Waititi filmi Jojo Rabbit hakkında bilmeniz gerekenler

2010’larda hayatımıza giren yönetmenlerden Taika Waititi, parlak sinema kariyerini tartışma yaratan bir siyasi hiciv öyküsüyle devam ettiriyor. Jojo Rabbit (Tavşan Jojo), 31 Ocak’ta vizyonda olacak.

Ülkemizde Tavşan Jojo adıyla vizyona girecek olan Jojo Rabbit’i geçtiğimiz sene Toronto Film Festival’inde dünya prömiyerini yaptığından beri merakla bekliyoruz. Oscar adaylığı muhtemel filmler, ABD’de sene sonu takviminde vizyona girerken, biz bu filmleri izlemek için yeni yılın ilk iki ayını beklemek zorunda kalıyoruz. Jojo Rabbit de ülkemize rötarlı giren filmlerden biri olacak; ancak geç olsun, güç olmasın diyelim. Zengin kadrolu ve oldukça riskli bir konuya sahip olan bu filme Postkolik merceğimizi tutuyoruz.
 

 
2010’lara damga vuran genç yönetmenler arasında başı çeken isimlerden biri olan Yeni Zelandalı yetenek küpü Taika Waititi, en yeni filmiyle izleyenleri hem güldürüp hem de derinden sarsacağa benziyor. 2004 yılında yönettiği Two Cars, One Night adlı kısa filmle Oscar’a aday olan Waititi’nin kariyeri, 2010 yılında vizyona giren ikinci uzun metraj filmi Boy’la birlikte düşmeyen bir ivme yakaladı. What We Do in the Shadows ve Hunt for the Wilderpeople gibi yapımlarla global sinema piyasasının dikkatini üzerine toplayan yönetmenin patlama yaptığı film, Marvel filmlerinin en eğlenceli ve renkli maceralarından biri olan Thor: Ragnarok olmuştu. Jojo Rabbit, yönetmenin Thor macerasından sonraki ilk uzun metraj yapımı olacak. Peki kimdir bu Jojo?
 Christine Leunens’in Caging Skies adlı romanından uyarlanan Jojo Rabbit, Johannes Betzler adlı 10 yaşında bir çocuğun trajikomik hikayesine odaklanıyor. Jojo, Nazi yönetimindeki Almanya’da doğan ve hayatı trajediyle örülü bir çocuktur. II. Dünya Savaşı’nın en kanlı döneminde, İtalya cephesinde görevli olan babasından haber alınamaz. Jojo’nun kız kardeşi Inge ise, geçirdiği amansız hastalık ertesinde yaşamını yitirmiştir. Tüm bu kaosla başa çıkmanın yolunu, Adolf Hitler’i hayali arkadaşı olarak benimsemekte bulan Jojo’nun hayatı, Deutsches Jungvolk Hitler Youth Camp adlı savaş eğitimi kampına gönderilmesiyle birlikte kökten değişecektir. 
 Taika Waititi, böylesi iddialı bir yapımı seyirciyle buluşturmaya karar verdiğinde, aklındaki rollere en uygun oyuncuları kadroya almış. Jojo’yu canlandıran 12 yaşındaki Roman Griffin Davis, kariyerinin ilk oyunculuk performansını bu filmde sergilemiş. Geçtiğimiz yıl vizyona giren Leave No Trace filmindeki performansıyla alkış toplayan Thomasin McKenzie, Jojo’nun evinde Nazi askerlerinden saklanan kaçak bir kız çocuğunu canlandırıyor. Filmin yönetmeni Taika Waititi’yi aynı zamanda Jojo’nun hayal arkadaşı Adolf Hitler rolünde izleyeceğiz. Son dönemin sevilen kadın oyuncularından Rebel Wilson, Logan filminde Caliban’ı canlandıran Stephen Merchant, Game of Thrones’un sevilen simalarından Alfie Allen ve tecrübeli oyuncu Sam Rockwell, farklı görev ve rütbelere sahip Nazi ordusu mensupları olarak filmde karşımıza çıkacaklar. Filmin en büyük kozunu sona sakladık! Jojo’nun annesi rolünde izleyeceğimiz Scarlett Johansson, eminiz aklımızı alacak.
 Jojo Rabbit, her ne kadar Golden Globes, SAG Awards, Critics’ Choice Movie Awards ve Toronto International Film Festival gibi kalburüstü organizasyonlarda pek çok ödüle aday gösterilmiş olsa da bir kısım eleştirmenin hedefine düşmekten de kendini kurtaramadı. Nazi Almanya’sı ve Anti-Semitizm hassasiyetiyle kalemine davranan bazı yazarlar, daha Jojo Rabbit’i izlemeden topa tuttular. Halbuki siyasi hiciv filmleri Hollywood için ezeli bir gelenektir! Chaplin’in The Great Dictator’u, Kubrick klasiği Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, Peter Sellers’ın beyazperdede devleştiği bir başka yapım olan Being There, Seth Rogen ve James Franco’nun Kuzey Kore ile iplerin gerilmesine sebep olan The Interview, bu türün aklımıza bir çırpıda gelen ilk örnekleri. Üstelik yönetmen koltuğunda Taika Waititi gibi kendini kanıtlamış bir hiciv üstadı otururken bu tuhaf hassasiyeti anlamak son derece güç. Jojo Rabbit’le kavuşmak için ay sonuna kadar sabretmemiz gerekecek. Sinemada kaçırmamanızı tavsiye ettiğimiz Tavşan Jojo, 31 Ocak’ta vizyonda olacak.