Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
22/03/2022

Tüm zamanların en önemli filmlerinden The Godfather, 50 yaşında!

Sinema seyirciyle ilk kez 14 Mart 1972 yılında buluşan The Godfather, yarım asrı devirdi. Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olan The Godfather, 50. yaşını 4K çözünürlükte 'The Godfather: 50th Anniversary Edition' ile kutluyor.

Tüm zamanların en başarılı filmleri olarak nam yapmış Ford Coppola imzalı The Godfather serisine hayran olmayan herhalde yoktur. Amerikalı yazar Mario Puzo'nun kült romanından uyarlanan The Godfather serisi, özellikle 1972 ve 1974 yıllarında yayınlanan ilk iki filmiyle sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı. 1990 yılında vizyona giren The Godfather: Part III ise, pek çok kişi tarafından bir hayal kırıklığı olarak görüldü.

 
Sinema seyirciyle ilk kez 14 Mart 1972 yılında buluşan The Godfather, bu ay 50. yaşını kutluyor. Yapımcı şirket Paramount Pictures, Mario Puzo’nun 1969 tarihli unutulmaz romanının sinema haklarını sadece 80 bin dolara satın alıp o günün koşullarıyla 6.5 milyon dolar bütçeli bir film çekmeye karar verdiğinde kuşkusuz kimse böyle bir başarı beklemiyordu. Fakat The Godfather Part I, Marlon Brando, Al Pacino, Jame Caan, Richard Castellano, Robert Duvall, Sterling Hayden, John Marley, Richard Conte ve Diana Keaton’lı muazzam kadrosuyla 250 milyon doların üzerinde bir gişe başarısı yakalayarak tüm zamanların en önemli filmlerinden biri olmayı başardı.

 

Ailesine oldukça değer veren mafya babası Vito Corleone ve oğullarını merkeze alan The Godfather, 22 Mart’ta -50. yıla özel yenilenmiş olarak olarak diğer iki filmle birlikte- yeniden sevenleriyle buluştu. Dünyaca ünlü üçlemenin yeniden yapım aşamasında neredeyse 1000 saatlik renk düzenlemeleri, mono müziklerin restorasyonu, 4000 saatlik leke ve yırtık tamirleri yapılmış. Üstelik yapılan tüm restorasyonlar Francis Ford Coppola'nın direktifi altında gerçekleşmiş. Bu arada 4K çözünürlükte yeniden yayımlanacak filmlerin üçüncüsünün Francis Ford Coppola imzalı The Godfather: Part III’nin yeniden kurgulanmış versiyonu olan The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone olduğunu özellikle söyleyelim.