Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
01/07/2019

Tolkien Vakfı, J.R.R. Tolkien'in gençliğini anlatan Tolkien filmine neden karşı?

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit eserlerinin yazarı J.R.R. Tolkien’in gençlik yıllarını anlatacak Tolkien, 5 Temmuz’da vizyonda olacak. Daha gösterime girmeden bile tartışmalara neden olan filmi mercek altına aldık. 


"Kitabın işlediği yegâne konu, içeriğinde anlatılanlardır. Gizli bir ajandası yoktur. Ne dini ne de siyasi bir konuda iğneleyici bir alt metne sahip değildir. Özellikle de modern savaşlarla hiçbir alakası yoktur." Tolkien, 1968 yılında BBC’ye verdiği bir mülakatta, Yüzüklerin Efendisi eseri için tam olarak bu cümleyi kurmuştu. Tolkien’in şifrelere olan düşkünlüğü belli ki karakterinin vazgeçilmez bir parçalarından biriymiş. Temmuz ayının ilk haftasında vizyona girecek olan Tolkien adlı biyografik yapım, efsane yazarın kimliğine ışık tutmayı ve bazı şifreleri çözmeyi hedefliyor. Yazarın I. Dünya Savaşı’nda cephede yaşadıklarına odaklanacak olan filme dair beklentimiz büyük. Peki Tolkien filmine dair yorumlar neler?
 


Filmin vizyona girmesinden kısa bir süre önce önemli bir kriz yaşandı. J.R.R. Tolkien'in vefatından sonra tüm işlerini devralan ailesinin üyelerinden oluşan Tolkien Vakfı, filmi ve içeriğini kesinlikle desteklemediklerini ilan eden bir bildiri yayınladı. Tolkien Vakfı tarafından yayınlanan bildiride; Tolkien ailesinden görüş alınmadan, vakfın elindeki hiçbir resmi kaynak ya da belgeye dayandırılmadan hayata geçirilmiş olan bu projeyi desteklemeyeceklerini açık bir dille ilan ettiler. Filmin uyarlandığı “Tolkien and The Great War” adlı kitabın yazarı John Garth'a göre Tolkien Vakfı'nın bu açıklaması gayet normal; zira vakıf, bizzat pay ortağı olmadığı hiçbir projeye destek vermiyor. Garth'a göre, vakfa milyon dolarlar akıtan saçma mobil oyunlara bile ses çıkarılmazken bir sanat eserine böyle davranılmış olması üzüntü verici bir durum.Öte yandan Garth'a göre, Tolkien Vakfı'nın bu filmle ilgisi olmadığını beyan etmesi aslında filmin işine yarayan bir hamle. Garth, durumu şöyle açıklıyor: "Vakıflar, var oluşlarının doğası gereği adına kuruldukları şahısları korumak ve kollamakla yükümlüdür. Biz bu filmde mitolojik bir dehayı konu edinmiyoruz. Tolkien de herkes gibi zaafları, hataları olan bir insan. Eğer kendi vakfının koruyup kollamasına tabi olan bir iş yapsaydık, seyirciler bizim Tolkien'in kusurlarını örtüp örtmediğimizi bilemeyecek ve belki de bu durumdan şüpheleneceklerdi. Biz Tolkien'i günahıyla, sevabıyla, olduğu insan olarak beyazperdeye taşımaya çalıştık ve bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum."


Tolkien filminin oyuncu kadrosunda güçlü isimler bulunuyor. Efsane yazar J.R.R. Tolkien'i canlandıran ve son yıllarda yer aldığı pek çok Hollywood yapımıyla adından söz ettiren Nicholas Hoult, bizce harika bir seçim olmuş. Skins dizisiyle ünlenen Hoult'u bugüne dek X-Men üçlemesi, Jack the Giant Slayer, Mad Max: Fury Road ve The Favorite gibi iddialı yapımlarda izlemiştik. Son dönemin en önemli kadın oyuncularından olan Lily Collins de bu filmde Tolkien'in ezeli aşkı ve eşi olan Edith Bratt'ı canlandırıyor. Bilindiği gibi Bratt, Tolkien'in kitaplarında Lúthien Tinúviel ve Arwen Evenstar karakterlerine ilham vermişti.

İngiltere'nin efsane müzisyenlerinden Phil Collins'in kızı olan Lily Collins'i bugüne dek The Blind Side, Mirror Mirror ve To the Bone gibi önemli sinema filmlerinde ve Les Misérables'ın dizi versiyonunda izlemiştik. Tüm zamanların en önemli İngiliz Tiyatro oyuncularından biri olarak kabul edilen Derek Jacobi'yi, Tolkien'in üniversite yıllarında gotik edebiyat hocası olan ve efsane yazarın hayatını değiştiren Profersör Joseph Wright rolünde izleyeceğiz. Jacobi'nin sayısız başarılı tiyatro oyununun yanı sıra The Tenth Man, The Day of the Jackal, Gladiator ve The King's Speech gibi filmlerdeki olağanüstü performanslarından hatırlayabilirsiniz. Kadroda daha pek çok enfes oyuncu var ve eminiz film süresince konuk rollerde göreceğimiz pek çok tanıdık sima da seyir zevkimizi katlayacak.