Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
10/04/2020

Stanley Kubrick'i anlatan 'Kubrick by Kubrick' belgeselinden fragman

2001: A Space Odyssey, The Shining, Full Metal Jacket ve A Clockwork Orange gibi filmlerle sinema tarihine adını altın harflerle kazıyan Stanley Kubrick'in hayatı “Kubrick by Kubrick” adlı belgesele konu oldu.

1999 yılında hayatını kaybeden Stanley Kubrick, kuşkusuz tüm zamanların en ilham verici yönetmenlerinden biridir. Arkasında Paths of Glory, 2001: A Space Odyssey, The Shining, Full Metal Jacket ve A Clockwork Orange tekrar tekrar izleyeceğimiz unutulmaz eserler bırakan Amerikalı sinemacı, 48 yıl boyunca aktif olarak sinema dünyasının içinde yer almasına rağmen, bu süre zarfında sadece 16 filme imza atabilmiştir. 1999 yapımı Eyes Wide Shut’ın son kurgusunu tamamladıktan birkaç gün sonra hayata gözlerini yuman Kubrick, medyadan çoğunlukla uzak durmuş ve sınırlı sayıda röportaj vermiştir.
 


Bu süreçte usta sinemacının en yakın olduğu isim ise, film eleştirmeni, aynı zamanda sinema dergisi Positif’in editörü Michel Ciment olmuştur. 30 seneyi varan dostlukları boyunca gerçekleşen bu özel röportajlar, “Kubrick by Kubrick” adlı belgeselle gün yüzüne çıkıyor. Dünya prömiyerini korana virüs salgını yüzünden iptal edilen 2020 Tribeca Film Festivali’nde yapması planlanan belgeselden ilk fragman paylaşıldı. Fransız sinemacı Grégory Monro’nun yönetmenliğini üstlendiği belgesel, Kubrick’in Fear and Desire’dan Eyes Wide Shut’a kadar 50 yıllık sinema kariyerini de inceliyor. Belgeselde Kubrick’in ailesinden gelen özel görüntülerde kullanılmış. Çağımızın en önemli yönetmenlerinden birini daha yakından tanımak isteyenler bu çok özel belgeseli kaçırmasın.