Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
01/09/2020

Son Blockbuster mağazası için belgesel çekildi: The Last Blockbuster

1985’te kurulan ve dünya genelinde 10 bine yaklaşan şubesiyle bir döneme damga vuran video kiralama şirketi Blockbuster'ın ayakta kalan son mağazası, The Last Blockbuster adlı videoya konu oldu.

Kalan son Blockbuster video mağazasının direnişini konu alan yeni bir belgesel Aralık 2020'de gösterime girmeye hazırlanıyor. The Last Blockbuster (Son Blockbuster) isimli belgeselde Amerika Oregon'da hala ayakta olan Blockbuster mağazasının müdürü Sandi Harding, mağazanın parlak günleri ve içinde bulunduğumuz yayın savaşları döneminde kapılarını açık tutmanın zorluklarını tüm detaylarıyla anlatıyor. Belgesel, aynı zamanda herkes için kurumsallaşmaya dair bir ders niteliğinde ve şirketin ilk etapta neden iflas ettiği, 90'larda popüler kültürü nasıl şekillendirdiği ve Netflix'i satın alma fırsatını nasıl geri teptiğine değiniyor.
 


Mart 2020'de çıkan fragmanda yer alan Adam Brody, Doug Benson, Jay ve Silent Bob'ın yönetmeni Kevin Smith gibi komedyenler ve ünlüler de belgeselde fikirlerini belirtiyor. Yönetmen Taylor Morden ve yazar ve yapımcı Zeke Kamm yaptıkları açıklamada “The Last Blockbuster, cuma geceleri pizza sipariş edip film kiralamaya dair ortak anımız aracılığıyla herkesi bir araya getiriyor” dedi. Geçtiğimiz günlerde Harding’in Oregon'daki mağazası, Airbnb’de Blockbuster mağazasının içinde yalnızca 4 dolara eşsiz bir konaklama deneyimi sunarak listelendikten sonra viral olmayı başarmıştı. 1985’te kurulan ve bir döneme damga vuran video kiralama şirketi Blockbuster, dünya genelinde 10 bine yaklaşan mağaza sayısıyla bir dönemin en önemli isimlerinden biriydi.