Haberi Paylaş!
FİLM
11.06.2020

Seri katil Golden State Killer’ın öyküsünü anlatan HBO belgeseli I'll Be Gone in the Dark'tan ilk fragman

Gelmiş geçmiş en azılı seri katillerden biri olan ve 44 yıl adaletten kaçan Golden State Killer'ın öyküsünü anlatacak yeni HBO belgeseli I'll Be Gone in the Dark, ilk fragmanıyla huzurlarınızda!

1974-1986 arasında ABD'de adeta terör estiren, sıra dışı hikayesiyle birçok kitaba, belgesele ve filme konu olan azılı seri katil Golden State Killer, 44 yıl adaletten kaçtıktan sonra beklenemedik bir şekilde geçtiğimiz Nisan 2018’de yakalanmıştı. Uzun yıllar boyunca halk arasında büyük korkuya ve öfkeye neden olan cani, minimum 120 soygun, 50 tecavüz ve 12 cinayetten sorumlu tutuluyordu. Üstelik tüm bu suçları işlerken neredeyse arkasında hiç delil bırakmamıştı ve kim olduğu konusunda hiçbir somut ipucu da yoktu. Minik soygunlarla başladığı suç kariyerinde kısa sürede azılı bir caniye dönüşen Golden State Killer, 1986’da Orange County'de 18 yaşındaki bir kadını tecavüz ettikten sonra vahşice öldürmüş ve o günden sonra adeta sırra kadem basmıştı.
 ABD tarihinin en önemli davalarından birine dönüşen Golden State Killer soruşturmasının çözümünde I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer adlı kitap oldukça kilit rol oynamıştı. ABD’nin en çok ilgi gören podcast’lerinden birinin sunucusu olan Michelle, TrueCrimeDiary adlı programında Amerika’da faaliyet gösteren seri katilleri inceliyordu. McNamara’nın ilgisini en çok çeken isim, yakalanamamış olması sebebiyle Golden State Killer’dı. McNamara’nın programı o kadar popülerdi ki, ünlü ABD’li yayıncı Harper Collins’ten kendisine kitap yazması teklifi geldiğinde hemen kabul etti ve Golden State Killer’ı anlatan “I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer” adlı kitabı kaleme aldı. Michelle McNamara, maalesef kitap yayınlanmadan hayata veda etti. Arkadaşları Paul Haynes ve Billy Jensen, son rütuşları yapıp kitabı piyasaya çıkardı. Kitap, inanılmaz derecede popüler oldu ve ABD’de 2018’de en çok satan ilk beş kitabı arasına bile girdi. Belki de kaderin bir cilvesi olarak, kitabın yayımlanmasından sadece iki ay sonra, eski bir polis memuru olan 72 yaşındaki Joseph James DeAngelo, DNA analizi sonucunda Golden State Killer olduğu iddiasıyla yakalandı.
 HBO, Michelle McNamara’nın I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer kitabını bir belgesel olarak yayınlamaya hazırlanıyor. 6 bölümlük belgeselin arkasında The Farm: Angola, USA, Ghosts of Abu Ghraib ve Bobby Fischer Against the World gibi yapımların ödüllü yönetmeni Liz Garbus var. 28 Haziran’da ilk bölümü ekrana gelecek belgeseli, seri katil ve suç temalı yapımlardan hoşlananların kaçırmamasını özellikle tavsiye ediyoruz. HBO tarafından yayınlanan ilk fragmanda bizleri sıkı bir belgeselin beklediği çok net.
 Golden State Killer hakkında daha detaylı bir yazı arayanlar, şu haberimizi özellikle kaçırmasın!