Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
01/07/2021

Ridley Scott imzalı Kipchoge: The Last Milestone belgeselinden fragman

Ridley Scott'ın yapımcısı, oğlu Jake Scott'ın yönetmeni olduğu Kipchoge: The Last Milestone belgeseli, tüm zamanların en önemli maraton sporcusu Kenyalı Eliud Kipchoge'nin ilham veren öyküsünü anlatıyor.

Universal Pictures, dünyaca ünlü Kenyalı atlet Eliud Kipchoge’nin ilham veren hayatını anlatan Kipchoge: The Last Milestone adlı belgeselin fragmanını paylaştı. Filmografisinde Blade Runner, Alien, Thelma & Louise, Gladiator, Black Hawk Down ve Hannibal gibi sinema tarihinde önemi yeri bulunan filmler bulunan yönetmen Ridley Scott’ın yapımcısı olduğu bu şahane belgeselin yönetmeni ise Ridley Scott’ın oğlu Jake Scott. Dünyanın en iyi maratoncusu olarak gösterilen Kenyalı sporcu Eliud Kipchoge, 2018 Berlin Maratonu'nu 2 saat, 1 dakika 39 saniye içinde tamamlayarak resmi dünya rekorunu elinde tutuyor. Bu süre, önceki dünya rekorundan 1 dakika 18 saniye daha hızlı ve 1967'den bu yana maraton dünyasında yaşanan en büyük gelişme olarak kayıtlara geçmiş durumda.
 


2019’da Viyana’da düzenlenen 42 kilometrelik maratona katılan 36 yaşındaki Kipchoge, yarışı 1 saat 59 dakika 40 saniye içinde ilk sırada bitirerek çok önemli bir başarıya imza atmıştı. Maratonu iki saat barajının altında tamamlayarak tarihe geçen Kipchoge'nin rekoru, yarışın resmi müsabaka sayılmaması ve yarışa önde başlayan yönlendirici olması gerekçeleriyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından resmi dünya rekoru olarak sayılmadı. Japonya'nın başkenti Tokyo'da 23 Temmuz’da başlayacak 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın hemen ertesi gününde yayımlanacak olan belgeseli spor meraklıları kaçırmasın.