Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
30/12/2019

Rian Johnson'ın yıldız kadrolu filmi Knives Out hakkında bilmeniz gerekenler

Devasa bir servet, bolca mirasçı, beklenmedik bir cinayet ve tuhaf bir dedektif! Rian Johnson tarafından çekilen ve muazzam bir oyuncu kadrosuna sahip olan Knives Out, 2020’nin en eğlenceli filmlerinden biri.

Agatha Christie romanlarını aratmayan, sonunu tahmin etmeye çalışırken süresinin nasıl aktığına inanamayacağınız, heyecan ve kahkaha dolu bir film izlemeye hazır mısınız? Looper, Star Wars: The Last Jedi ve Breaking Bad gibi iddialı yapımların yönetmeni olan Rian Johnson’dan zımba gibi bir film geliyor! İngilizlerin, “Whodunit” (Katil Kim?) olarak adlandırdığı türde bir yapım olan Knives Out, yılın kaçırılmaması gereken filmlerinden biri olacak. Peki bu filmi bu kadar iddialı kılan ne?
 Harlan Thrombey, edebiyat dünyasının en saygın isimlerinden biridir ve kaleme aldığı cinayet romanları sayesinde şöhreti dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Harlan, 85. yaş günü için malikânesinde tüm aile üyelerinin katılacağı bir parti düzenler. Parti sorunsuz tamamlanır ve gece olunca herkes odalarına çekilir. Ertesi sabah evin hizmetçisi Fran, Harlan’ın cansız bedeniyle karşılaşır ve ortalık karışır! Mevcut delillere bakıldığında bu ölüm bir intihar vakasıdır ancak aile üyelerinden biri bu durumdan öyle şüphelenir ki, ismini vermeden olayı ihbar eder ve davranışlarıyla kendini komik duruma düşürmekten çekinmeyen dedektif Benoit Blanc olaya dahil olur. Artık malikânede bulunan herkes potansiyel birer cinayet suçlusudur. Benoit, hem olayı ihbar eden aile ferdini hem de Harlan Thrombey cinayetinin zanlısını bulabilmek için müthiş bir soruşturma başlatır. 
 Rian Johnson, senaryosunu bizzat kaleme aldığı Knives Out filminin hakkını verebilmek için olağanüstü bir kadro kurmuş. Afişte gördüğümüz isimlerin her biri başrol kalitesinde isimler ve bu gizemli macerada bu harika isimleri birer cinayet zanlısı olarak izlemek, müthiş bir deneyim olacak. Son dönem James Bond filmlerinde 007 kodlu MI-6 ajanını canlandıran Daniel Craig’i filmin dedektifi rolünde izleyeceğiz! Captain America rolüyle milyonların gönlüne taht kuran Chris Evans, Blade Runner 2049 filminde güzelliğiyle hafızalara kazınan Ana de Armas, Halloween filmlerinin efsane oyuncusu Jamie Lee Curtis, Man of Steel’dan beri böylesi yüksek profilli bir projede rol almayan Michael Shannon, Miami Vice’la ünlenen ve son olarak Watchmen dizisinde izlediğimiz ihtiyar delikanlı Don Johnson, Hereditary ile akıllarımızı alan Toni Collette, 13 Reasons Why’ın güzel yıldızı Katherine Langford ve efsane aktör Christopher Plummer, filmin başrollerini paylaşıyorlar. Bu kadroyu süper kahramansız, uzay macerasız bir filmde bir arada görmek bile başlı başına lütuftur.
 Knives Out ülkemizde ufak bir rötarla seyirciyle buluşuyor. ABD’de Kasım ayında vizyona giren filmi izlemek için yeni yılın ilk günlerini bekledik. Ancak dış basından aldığımız haberlere göre bu film beklediğimize değecek. Hemen hemen tüm eleştirmenler Rian Johnson’un sürpriz üstüne sürpriz patlatan senaryosunun izleyenleri ters köşeye yatıracağını söylüyor. Geçtiğimiz ay açıklanan ve Oscar’ın habercisi sayılan Golden Globes ödüllerine Knives Out tam üç önemli kategoriden aday oldu! En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Ana de Armas) ve En İyi Erkek Oyuncu (Daniel Craig) dallarında ödüle aday gösterilen filme hangi ödüllerin gideceğini merakla bekliyoruz.
 Star Wars: The Last Jedi filminde gösterdiği performansla serinin hayranlarını ikiye bölen Rian Johnson, Knives Out’la façayı düzeltmişe benziyor. Polisiye yapımlar bu tarz nüktedan senaryolarla birleştiğinde ortaya harika sonuçlar çıkabiliyor. Son yıllarda sinema ve televizyonda izlediğimiz Agatha Christie uyarlamalarının vasatı pek aşmaması sebebiyle Knives Out’un başarılı senaryosunun böylesine destek görmesi bizi filme dair iyiden iyiye umutlandırıyor. Ülkemizde, Bıçaklar Çekildi adıyla gösterime girecek olan Knives Out, 10 Aralık’tan itibaren sinemalarda. Bakalım filmi izlerken finali görmeden önce cinayeti çözebilecek misiniz?