Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
02/03/2021

Persona: The Dark Truth Behind Personality Tests, 4 Mart'ta HBO Max ekranlarında

Kişilik testlerinin arkasındaki karanlık gerçekleri göz önüne seren dikkat çeken Persona: The Dark Truth Behind Personality Tests, adlı belgesel, Türk akademisyen yazar Merve Emre'nin “The Personality Brokers” adlı kitabından uyarlandı.

Türk akademisyen yazar Merve Emre'nin “The Personality Brokers” adlı kitabından uyarlanan Persona: The Dark Truth Behind Personality Tests adlı belgesel, 4 Mart'ta HBO Max ekranlarında olacak. The Personality Brokers: The Strange History of Myers-Briggs, the Birth of Personality Testing (2018) ve Paraliterary: The Making of Bad Readers in Postwar America (2017) adlı kitapların yazarı olan Merve Emre, makaleleri The Atlantic, Harper's Magazine ve The New York Times Magazine gibi dergilerde de yayınlanan önemli bir akademisyen. Oxford Üniversitesi’nde görev yapan Merve Emre, aynı zamanda belgeselde yapımcı olarak da görev alıyor.
 

Persona: The Dark Truth Behind Personality Tests, kişilik testlerinin arkasındaki karanlık gerçekleri göz önüne seren dikkat çeken bir yapım. Özellikle Myers-Briggs kişilik testine yoğunlaşan belgesel, güçlü kişilerin ellerinde bu gibi testlerin ne kadar tehlikeli bir silaha dönüştüğünü anlatıyor. Persona: The Dark Truth Behind Personality Tests, ünlü MBTI kişilik testlerinin kişiler ve toplum üzerinde bıraktığı etkiyi tüm detaylarıyla inceleyecek. 1940'lı yıllarda Katharine Cook Briggs ve kızı Isabel Briggs Myers'ın ortaya çıkardığı test, katılanları 16 farklı kişilik tipinden birine oturtarak, kendilerini daha iyi tanımalarını ve kariyer seçimleri hakkında yardımcı olma iddiasını taşıyor. Ancak bu testin pek çok insanın hayatına şekil veren tehlikeli bir silah olduğu da uzun zamandır dile getiriliyor.