Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
02/03/2021

Ölümümün 60. yılında şahane bir Ernest Hemingway belgeseli geliyor

Ölümümün 60. yılında Ernest Hemingway’i anlatan harika bir belgesel geliyor. 5 Nisan'da PBS ekranlarına gelecek üç bölümlük Hemingway, ünlü yazarı daha çok farklı yönleriyle ele alacak.

Ölümümün 60. yılında Ernest Hemingway’i anlatan harika bir belgesel geliyor. Yönetmen Ken Burns ve Lynn Novick, özel bir Hemingway belgeseli çekmek için uzun süredir uğraşıyorlar. Üç bölümden oluşan ve toplam altı saat sürecek Hemingway adlı belgesel, 5 Nisan'da PBS ekranlarına gelecek. Ken Burns, basın açıklamasında belgeselin Hemingway'i çok farklı yönleriyle ele alacağı dile getirdi. Burns, bugüne kadar yazarın hep yabani kişiliği, alkolikliği, barlardan çıkmayışı ve avcılığa merakıyla hep ön planda olduğunu; ancak Hemingway'i tanımaya başladıkları andan itibaren geçmişte Hemingway'in üzerine yapışan bu sıfatların ne kadar ince ve kırılgan olduğunu söylüyor. Lynn Novick ise, yazarın halka gösterdiği kişiliğinin Hemingway'e ağır gelip yük olmaya başladığını, bu yüzden Hemingway adına sahip olmanın zor olduğunu vurguluyor.
 


Hemingway’n ikonik bir figür olmadan önceki erken dönemine odaklanan belgeseli seslendirenler dünyaca ünlü isimlerde oluşuyor. Hemingway'in dört eşinden biri olan Martha Gellhorn'u Meryl Streep, diğer üç eşini ise Keri Russell, Mary-Louise Parker, Patricia Clarkson seslendiriyor. Hemingway'i seslendirecek isim ise Jeff Daniels olacak. Belgesel, 2 Temmuz 1961’de Idaho'daki evinde intihar eden Hemingway'in akıl sağlığına da odaklanacak. Alkole olan düşkünlüğü ve uyuşturucu bağımlısı olmasının getirdiği sorunlarla büyüyen paranoya ve deliliğine derinlemesine bakış atacak belgesel, kendini halka “He-Man” gibi tanıtan Hemingway'e farklı bir açıdan bakmamıza neden olacak.