Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
12/02/2016

Kuzuların Sessizliği 25 yaşında

Tüm zamanların en başarılı gerilim filmlerinden biri olan Kuzuların Sessizliği, 25. yaşını kutluyor. Saygıda kusur etmemek adına bu büyük filmi kaleme aldık.

Sinema tarihinin en acayip üçgeniyle tanışmamızın üzerinden tam 25 yıl geçmiş. FBI Akademisi’nden çaylak ajan Clarice Starling’i, tüm zamanların en entelektüel yamyamı Dr. Hannibal Lecter’ı ve androjen katil Buffalo Bill’i bir arada izlemek ne büyük keyifti. Thomas Harris’in Meksikalı bir yamyam doktordan esinlenerek yazdığı roman kısa zamanda dünya çapında bestseller olmuş ve tüm zamanların en başarılı edebiyat uyarlamalarından birisinin de kapısını aralamıştı. Jonathan Demme’nin yönettiği The Silence of the Lambs, 14 Şubat 1991’de vizyona girmiş ve ufak çaplı bir kıyamet koparmıştı. Sadece 19 milyon dolara mal olan film, gişede 273 milyon dolar kazanarak yapımcısına müthiş bir kâr getirmişti.

Tabii Kuzuların Sessizliği’nin başarısı sadece gişe rakamlarıyla da sınırlı kalmadı. Sinema tarihinde Jaws ve The Exorcist’le birlikte Oscar adayı olan üç yapımdan bir tanesiydi ve geceden ödüllerle dönmüştü. En İyi Film, En İyi Aktör, En İyi Aktris, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama senaryo dallarında Oscar ödülünü kazanan The Silence of the Lambs, kırılması güç bir rekora ortak olmuştu.
Zira Oscar tarihinde beş önemli kategoride ödül kazanabilen sadece iki film daha vardı. Bu filmler ise 1934 yapımı Bir Gecede Oldu ve 1975 yapımı Guguk Kuşu’ydu. Anthony Hopkins’in filmde sadece 15 dakika görünerek aldığı Oscar, eleştiri oklarını üzerine çekse de, film ödül sezonundan başarıyla çıkmıştı. Aynı sene düzenlenen Golden Globes ödüllerinde Jodie Foster En İyi Kadın Aktris seçilirken, BAFTA ödüllerinde hem Anthony Hopkins hem de Jodie Foster ödül kazanmışlardı. 

 
Filmin başarısı Hannibal ve Red Dragon gibi devam filmlerinin çekilmesine de neden oldu. Hannibal Lecter rolünde bu filmlerde de izlediğimiz Anthony Hopkins, maalesef ilk filmdeki başarısını tekrarlayamamıştı. 2007 yılında Hannibal’ın çocukluk ve gençlik yıllarını konu alan Hannibal Rising adlı bir film daha çekilmişti ancak o film de aradığı başarıyı yakalayamamıştı. Seneler sonra bu defa dizi olarak hayatımıza dönen Hannibal, hikayesini çok modern ve sanatsal bir anlatımla izleyiciye sunan bir başyapıt olmasına rağmen, şiddet içeriği sebebiyle yayın hayatı kısa kesilmişti. Kısacası ardından ne gelmiş olursa olsun; hiçbir şey The Silence of the Lambs’in haklı başarısını tekrarlayamamıştı.

Bu yıl hem romanın hem de filmin 25. yıla özel hazırlanan yeni basım versiyonları piyasaya çıkacak. Thomas Harris tarafından romanın içeriğine yeni bir önsöz eklenecek. Çıkacak olan DVD ve Blu-Ray’lere de özel röportajlar ve sadece yeni versiyonda yer alacak bir belgesel eklenecek. The Silence of the Lambs’i yeniden keşfetmek için en uygun zaman!