Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
02/01/2020

Kötü Çocuklar geri döndü: Bad Boys for Life, 24 Ocak’ta sinemalarda!

Hollywood’un aksiyon ikilileri dendiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan Bad Boys filmlerinin başrol oyuncuları Martin Lawrence ve Will Smith, serinin en yeni filmi Bad Boys for Life için yeniden kamera karşısına geçtiler.

Amerikan sineması, 90’ların aksiyon filmlerinde yaşadığı kırılmanın bir benzerini belki de bir daha hiç deneyimlemedi. 80’lerin kas kütlesi devasa aktörlerinin yerini daha çenebaz isimlerin aldığı 90’lar, belki 80’ler kadar uçuk filmlere ev sahipliği yapmadı; ancak gelişen teknolojinin nimetlerini sinemaya öyle bir yedirdi ki, aksiyon filmleri gerçek anlamda sınıf atlamayı başardı. 1995 çıkışlı ilk Bad Boys ve 2003 tarihli Bad Boys II, Amerikalılar tarafından “buddy cop” filmleri olarak adlandırılan, iki zoraki ortağın farklılıklarına rağmen birlikte içinde çalışmasından doğan komedi ve çatışmayı gözler önüne seren filmler arasında adeta birer mihenk taşıydı. 80’lerde Cehennem Silahı serisinin attığı temelin üzerine, çılgın yönetmen Michael Bay’in bolca patlayıcı ve çılgın araba takip sahneleri ekleyerek oluşturduğu Bad Boys markası, uzun süren sessizliği nihayet bozuyor.
 Bad Boys’un verdiği 17 senelik arada, projenin kalbinde yer alan hemen hemen tüm tarafların etkisini gözlemlemek mümkün. İlk olarak Michael Bay’in “sıradan” filmler yapmak yerine Transformers markasının başına geçmesi ve bilgisayar efektleriyle bezenen, çöpten hallice filmlerle milyarlarca dolar gişe hasılatı yapan bir marka yaratmasının büyük rolü var. Bay, Bad Boys’a geri dönmek istediğinde karşısında Will Smith’i bulmuştu. Hollywood’un en büyük yıldızlarından biri olan Smith, kariyerinin başarılı markalarından birine devam edebilmek için Michael Bay’in keyfini beklemekten sıkılmış ve üçüncü filmde rol almak için, o güne dek benzeri görülmemiş bir ücret talep etmişti. Diğer yandan Martin Lawrence sinemayı tamamen boşlamış, stand-up şovlarına ağırlık vermiş ve fiziki kondisyonunu hiçe sayarak orta yaşların tadını çıkarmaya başlamıştı. Filmin üzerindeki kara bulutlar, Michael Bay projeden çekilmeye karar verince dağıldı. Will Smith ve Martin Lawrence, yeniden el sıkıştı ve yepyeni bir yaratıcı ekiple üçüncü Bad Boys filmi için çalışmalara başladılar.
 Sinema zekasına ve estetik algısına ne derseniz deyin, Michael Bay’in gişe canavarı filmler yapıyor olması tesadüf değil. Tüm zamanların en yüksek gişe başarılarına sahip yönetmenlerden olan Michael Bay’in yokluğunda üçüncü Bad Boys’u kimin yöneteceği merak konusuydu. Seçilen isimler oldukça ilgi çekici. “İsimler” dedik çünkü yeni Bad Boys filminin bir değil, iki yönetmeni birden var. Belçikalı ikili Adil El Arbi ve Bilall Fallah’ın adını daha önce birkaç televizyon dizisi ve bağımsız yapım dışında duymak mümkün değildi. Bu ikiliyi keşfeden isim, Will Smith’in kankası Eddie Murphy olmuş. Murphy’nin dördüncü Beverly Hills Cop filmini yönetmesi için anlaştığı ikili, umarız Michael Bay’den çok daha sofistike bir iş ortaya koyarlar. Filmin senaryosu, yeni Top Gun filmi Maverick’i de yazan Peter Craig (The Town, The Hunger Games) ve Joe Carnahan (The Blacklist, The A-Team) tarafından kaleme alınmış. En azından senaryodan yana kafamızın rahat olduğunu söyleyebiliriz. 
 Ülkemizde Bad Boys: Her Zaman Çılgın adıyla vizyona girecek olan Bad Boys for Life filminde, kahramanlarımızı emekliliklerine gün sayarken göreceğiz. Marcus Burnett, saha görevlerinden çekilmiş ve emniyette müfettiş olarak pasif görev yapmaktadır. Mike ise AMMO adı verilen ve genç polislerden oluşan bir baskın birimine eğitmen olarak atanmıştır. İkilinin uzun yıllar önce hakkından geldiği Romanyalı bir mafya liderinin kardeşi intikam için Miami'ye gelince şehrin sokakları kaosa ve kana bulanır! Bakalım bitirim ikili bu defa işin içinden çıkabilecek mi? Bad Boys for Life, ülkemizde 24 Ocak’ta vizyonda olacak.