Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
13/02/2019

J.R.R. Tolkien'in hayatını anlatan Tolkien filminden ilk fragman geldi

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'in yaratıcısı J.R.R. Tolkien’in hayatı anlatan Tolkien filminden ilk fragman geldi. 10 Mayıs'ta vizyona girecek filmle büyük bir dehanın gençlik yıllarına gideceğiz. 


Başta The Lord of the Rings ve Hobbit olmak üzere, pek çok önemli eserin yazarı olan John Ronald Reuel Tolkien, 2 Ocak 1892'de doğmuş ve 2 Eylül 1973'te yaşama gözlerini yummuştu. 81 yıllık yaşamına edebiyatın mihenk taşlarından biri olmasını garantileyecek kadar çok şey sığdırmayı başaran Tolkien, bugün halen eserleriyle milyonlara ilham vermeye devam ediyor. Tüm zamanların en çok satan 10 kitabından biri olan The Lord Of The Rings (+150 milyon), milyonların hayatında çok önemli bir yer etmiş durumda. Büyük ustanın kitaplarından yola çıkarak çekilen filmler gişe rekorları kırarken, Amazon Studios bir The Lord of the Rings dizisi için 1 milyar doları gözden çıkarmaktan bile çekinmiyor! Tolkien’in yarattığı dünya öylesine büyüleyici ki, The Lord of the Rings ve Hobbit filmlerinin çekildiği Yeni Zelanda'nın turist akınına uğraması, adeta ülkenin turizm gelirleriyle birlikte kalkınmasına bile neden oldu. Gezegende bu kadar üst düzey etkiye sahip kaç yazar daha var? 


Tüm zamanların en çok okunan, en sevilen ve en çok ilham veren yazarlarından biri olmak elbette müthiş; ancak Tolkien'in kariyerinin en önemli tarafı, pek bilinmeyen filolog yani dil bilimci kimliği! Tolkien'in yazarlığında da büyük ölçüde faydalandığı bu benzersiz akademik kariyer, yazarın farklı lisanlara duyduğu ilgi ve felsefe sevdasıyla direkt olarak göbekten bağlı. Üniversitede İngiliz filolojisi okuyan Tolkien, o kadar başarılıdır ki yan dal olarak antik İskandinav dilleri diploması da almıştır. Uzun yıllar süresince Kelt ve İngilizce arasındaki ilişkiyi inceleyen ve bu konuda sayısız makale yayınlayan ve konferanslar veren Tolkien, Büyük Britanya'da konuşulan ve sayısı 70'i aşan lehçe ve lisana kusursuz derecede hakimdir.

 

Bu büyük dehanın yaşamından en özel kesitleri 10 Mayıs'ta vizyona girecek Tolkien filmiyle çok daha detaylı öğrenme şansına sahip olacağız. İlk kez Kasım 2013'te duyurusu gerçekleşen filmin çekimleri Ekim 2017'de başlamıştı. Chernin Entertainment ve Fox Searchlight‘ın işbirliği ile kotarılan filmin yönetmen koltuğunda ise, Dome Karukoski (Tom of Finland) oturuyor. J.R.R. Tolkien'in gençlik günlerini ve eşi Edith Bratt ile olan ilişkisini beyazperdeye yansıtacak olan filmde Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Tolkien’in cephede geçirdiği, eserlerine de oldukça etki eden 4 yıllık süreç anlatılacak. 


Tolkien'in başrolünde Nicholas Hoult'ı (Rebel in the Rye, Mad Max: Fury Road) izleyeceğiz. Edith Bratt'ı ise Lily Collins (The Last Tycoon, Rules Don’t Apply) canlandıracak. 10 Mayıs'ta vizyona girecek filmin diğer oyuncu kadrosunda ise Colm Meaney (Star Trek: Deep Space Nine), Craig Roberts (Red Oaks), Anthony Boyle (The Lost City of Z), Patrick Gibson (The OA), Tom Glynn-Carney (Dunkirk), Genevieve O’Reilly (The Legend of Tarzan), Laura Donnelly (Outlander), Pam Ferris (Holmes and Watson) and Derek Jacobi (Murder on the Orient Express) gibi isimler yer alıyor.