Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
13/05/2020

Jason Vorhees ile tanıştığımız 13. Cuma filmi, tam 40 yaşında!

9 Mayıs 1980’de Amerika'da sinemalarda gösterime giren Friday the 13th (13. Cuma), tüm zamanların en kült korku filmlerinden biri olarak tarihe adını altın harflerle kazımış duruda. Efsane 40. yaşını kutluyor!

Kim ne derse desin, 80’ler korku filmlerinin altın çağıydı. Muhteşem filmler izleme şansı bulduk. İkonik karakterleriyle bugün bile izlendiğinde sizi yerinizden hoplatacak güzellikteydi her birisi. Bu karakterlerden en efsanesi ise Crystal Lake kampının haşarı çocuğu, orman partilerinin vazgeçilmez davetsiz misafiri Jason Vorhees’dir. Hokey maskesi ve palası ile bir filmde minimum 20-30 kişiyi malulen emekli etmesi ve bütün bunları yaparken tek kelime bile konuşmaması, onun cool karakter sıfatını sonuna kadar hak ettiğini gösterir. 9 Mayıs 1980’de Amerika'da sinemalarda gösterime giren Friday the 13th (13. Cuma), tüm zamanların en kült korku filmlerinden biri olarak tarihe adını altın harflerle kazımış durumda.
 


Victor Miller tarafından yaratılan ve Sean S. Cunningham’ın yönetmenliğinde ve yapımcılığımda çekilen film, 60 milyon dolar gişe yaparak gibi beklenmedik bir başarıya imza atmıştı. İşlettiği yaz kampında elim bir kazaya kurban giden oğlunun intikamını, kampın ziyaretçilerini şiş kebap yaparak almaya çalışan Pamela Voorhees ana, korku sinemasında hepimizin çekindiği bir figüre dönüşmüştü. Tüm zamanların en uzun soluklu korku filmi serilerinden olan “13. Cuma”nın hokey maskeli katili Jason Voorhees, belli ki tüm “yeteneklerini” annesinden genetik miras olarak almıştı. Arka arkaya çıkan devam filmleriyle beyaz perdede kısa sürede bir efsaneye dönüşen film, bugüne kadar pek çok video oyununa, lisanslı ürüne ve çizgi romana ön ayak oldu. 40. yaşını kutlayan ve günümüz popüler kültürünün önemli öğelerinden biri olan Jason Vorhees’ı bize kazandıran Friday the 13th filmine koca bir selam olsun!