Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
18.12.2019

Hirokazu Kore-eda imzalı en iyi 10 film

Sadece Japonya'nın değil; Asya sinemasının en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul gören Hirokazu Kore-eda, duyguları aktarmada rakipsiz bir başarıya sahiptir. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi 10 Hirokazu Kore-eda filmi.

Dünyanın hangi kıtasında olursanız olun, sinema çevrelerinde belli isimler anıldığı zaman saygıyla ayağa kalkılır ve ceketlerin önü iliklenir. Sadece Japonya'nın değil; Asya sinemasının en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul gören Hirokazu Kore-eda, duyguları peliküle aktarmada rakipsiz bir başarıya sahiptir. Tüm zamanların en ikonik rejisölerinden biri olarak anılıyor olması, hatta ülkesinin kült yönetmenleriyle adı aynı cümlede anılabilen yegâne çağdaş sinemacı olması boşuna değil. Kore-eda sinemasında, düşünceler kilit noktaya sahiptir. Karakterlerin adeta bir "zen" objektifinden süzülerek beyazperdeye aktarılıyor olması, Kore-eda'nın alametifarikaları arasında sayılır.
 Olabildiğince gerçek hissettiren karakterlere can yakıcı hikayeler giydirmeyi seven Kore-eda'nın kafaya taktığı temalardan en önemlisi ailedir. Aile kavramını bugüne dek çektiği bir düzine kadar filmde ele alınabilecek pek çok açıdan sanatına yansıtan Kore-eda, toplumun en küçük çekirdeğinin etrafına örülü hikâye anlatımıyla global ölçekte takdir kazanmıştır. “Nobody Knows”, “Still Walking” ve “After the Storm” gibi filmleriyle ciğer dağlamaktan çekinmeyen Kore-eda Asya'da kazanılmamış ödül bırakmamıştır. 2013 yılında Cannes film festivalinde “Like Father, Like Son” adlı filmiyle Jüri Özel Ödülü kazanan Kore-eda, 2018'de bu defa Cannes'ın en büyük ödülü olan Pale d'Or ödülünü “Shoplifters” adlı olağanüstü filmiyle kazanmayı başarmıştır. Avrupa sinemasının en büyük ödüllerinden biri olan César ödüllerinden de yine Shoplifters'la “En İyi Film” kategorisinde ödül kazanan efsane yönetmenin hakkını geçtiğimiz sene göz göre göre yiyen Oscar'lara da buradan selamı borç biliyoruz!

İşte kaçırmamanız gereken 10 Hirokazu Kore-eda filmi

After Life (1998)


Nobody Knows (2004)


Still Walking (2008)Like Father, Like Son (2014)


After the Storm Official (2016)


The Third Murder (2017)


I wish (2012)


Our Little Sister (2016)


Maborosi (1995)


Shoplifters (2018)