Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
11/02/2020

Elisabeth Moss'un başrolünü üstlendiği Görünmez Adam, 28 Şubat'ta sinemalarda

Tüm zamanların en popüler romanlarından biri olan The Invisible Man’in (Görünmez Adam) bu yeni uyarlamasında farklı bir “kahraman” izleyiciye sunuluyor. 28 Şubat’ta gösterime girecek filmi, gerilim dozu yüksek yapımları sevenler kaçırmasın.

Görünmez Adam, 28 Şubat'ta vizyona giriyor

Göremediğiniz bir düşmanla karşı karşıya kalmaya hazır mısınız? H.G. Wells’in 1897’de tefrika halinde yayımlanmaya başlanan ve aynı yıl toplu olarak da basılan müthiş romanı The Invisible Man, uzun yıllardır pek çok farklı yapıma ilham vermiş bir eser olarak dikkatimizi çekiyor. Bir bilim adamının, kendi üzerinde uyguladığı deneyin içinde hapis kalmasını konu edinen eser, bilim kurgu janrının atağa geçtiği dönemin en sevilen çalışmalarından biri olarak dikkat çekiyor. 2020 model uyarlamasında ise, bizi farklı sürprizler bekliyor.
 The Invisible Man, bugüne dek sayısız farklı uyarlamayla karşımıza çıktı. Bunlardan belki de en meşhuru, Universal Pictures imzası taşıyan, 1933 tarihli uyarlamadır. O dönemde gişede rekorlar kıran bu filme pek çok devam yapımı da çekildi. “The Invisible Man Returns”, “The Invisible Woman”, “Invisible Agent” ve “Invisible Man’s Revenge” bunlardan en bilinenleridir. İlerleyen yıllarda defalarca kez farklı form ve formatlarda seyirciyle buluşan The Invisible Man’in yeni versiyonunda ise, öykünün perspektifi fazlasıyla değiştirilmiş. Kitaba sadık bir uyarlama yerine, modernize edilmiş, serbest bir uyarlama izleyeceğinizin altını çizelim. Me Too hareketi sonrası çehresi değişen Hollywood piyasasının bir ürünü olan bu filmde ağırlık The Invisible Man karakterinden çok, onun kurbanı olarak konuşlandırılan kadın karaktere verilmiş. Bu yeni uyarlamanın farklı konusuna dair biraz daha detay vermekte fayda var.
 Cecilia Kass, dışarıdan bakıldığında kusursuz bir ilişki yaşamaktadır. Oldukça ünlü ve zengin bir bilim adamıyla birlikte olan Kass, pek çok kadının kıskandığı, görkemli bir hayatın içindedir. Öte yandan ilişkinin kapalı kapılar ardında yaşanan çehresi hiç de öyle değildir! Kass, sürekli sevgilisinden şiddet görmekte ve ölüm tehditleri almaktadır. Bununla baş edemeyen Kass, artık bıçak kemiğe dayandığında kız kardeşinden yardım ister. Bir gece apar topar evi terk eden Cecilia’ya kız kardeşi, ortak bir arkadaşları ve onun ailesi kapılarını açar. Her şey sütliman sanılırken, tehlike aslında daha yeni başlamaktadır. Cecilia’nın sevgilisi, o geceden sonra intihar eder ve mirasının büyük bölümünü Cecilia’ya bırakır. Cecilia ise bu tuzağa düşmeyi reddetmektedir. İşler kısa sürede çığrından çıkar ve eski sevgili, Cecilia’nın hayatına terör estirmek için geri döner; ne yazık ki bu sapkın bilim adamı görünmez olmayı başarmıştır. Cecilia için kurtuluş hiç de kolay olmayacaktır!
 Aslında Universal Studios’un The Invisible Man için bambaşka planları vardı. Stüdyo, 2016 yılında yaptığı açıklamayla devasa bir sinema evreni kurduğunu ve bu evrende korku sinemasının klasik simalarını kendi filmleriyle ve toplu olarak yepyeni yapımlarda göreceğimizi müjdelemişti. Hatta işleri bir adım öteye taşıyarak, The Invisible Man rolü için Johnny Depp’le anlaştırdıklarını de duyurmuşlardı. Ne yazık ki bu sinema evreninin ilk filmi olması planlanan ve başrolünde Tom Cruise’un rol aldığı The Mummy gişede batınca, ardılı olan tüm projeler de iptal edildi. Universal, The Invisible Man’i son yılların başarılı stüdyosu Blumhouse’a emanet etmiş. Az maliyetle çok kâr getiren filmlere imza atmasıyla ünlenen şirketin The Invisible Man için de bu reçeteyi uygulaması öngörülüyor.
 


Filmin yönetmen koltuğunda Leigh Whannell oturuyor; Whannell, aynı zamanda filmin senaristi. SAW filmlerinin senaryolarında imzası bulunan, Insidious: Chapter 3 ve Upgrade filmlerini yöneten Whannell, oldukça başarılı bir isim. Filmin baş karakteri Cecilia’yı canlandıracak olan isim ise, Mad Men ve The Handmaid’s Tale’ın Altın Küre ödüllü oyuncusu Elizabeth Moss! Klasik tatlara yeni bir dokunuşlar yapılmasından hoşlanan bir sinemaseverseniz ya da gerilim filmleri ilginizi çekiyorsa, ülkemizde 28 Şubat’ta gösterime girecek olan The Invisible Man’i kaçırmayın.