Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
18/07/2019

Ari Aster imzalı korku filmi Midsommar, kanlı bir festival vaat ediyor

Geçtiğimiz seneye Hereditary adlı ilk sinema filmiyle damga vuran yönetmen Ari Aster, yeni filmi Midsommar ile bu defa karanlıkta saklanan cadılarla değil, aydınlık bir yaz festivalinin göbeğinde korkutacak!


Korku sinemasında, biraz da eşyanın tabiatı gereği, karanlık olmazsa olmaz araçlardan biridir. Bilinmeyen, görünmeyen, gizemi saklı tutan bu çok işlevli aracın kıyısına, köşesine, bazen de tam baktığınız ancak odaklanamadığınız merkezine gizlenen her şey, izleyen için potansiyel bir çığlık ya da kabus vesilesi olabilir. Korku sineması son yıllarda altın çağını yaşıyor. Birbirinden şahane filmler izlemeye başladığımız bu türün aynı zamanda bir yönetmen sineması olarak yükseldiği dönemlere de geri dönmüş vaziyetteyiz. Geçtiğimiz yıla hem başrol oyuncusu Toni Collette’in insanüstü performansı hem de kariyerinin ilk uzun metraj sinema filmini yöneten Ari Aster’ın ustalığıyla damga vuran Hereditary, çoktan korku janrının modern klasikleri arasına adını yazdırdı. Aster’ın sıradaki filmi Midsommar olacak ve bu defa korku zıt kutuptan üstümüze gelecek.

 


Hereditary’de karanlık çok önemli bir rol oynuyordu. Işığın yokluğunda gizlenen figürler, insanlar ve ruhu çoktan ele geçirilmiş bir anne, ekranın hemen her santimetresinde bir gizemin gözlerini üzerimize diktiği hissini yaşatıyordu. Midsommar’da, Hereditary’nin karanlığından eser yok. Gün ışığının bir an bile kaybolmadığı, doğanın en güzel renklerinin bir arada bulunduğu, farklı ayinlerle ruhun sıkıntılardan arındırıldığı bir festivale davetliyiz. Christian ve Dani’nin hikayesini takip ettiğimiz filmin başlangıcında bu tatlı çifti ilişkilerinin sonunda yakalıyoruz. Birbirinden kopma aşamasına gelen iki insan, beklenmedik bir trajedi ertesinde birbirlerine son bir şans daha vermeyi kabul ediyorlar. Dani’nin içinde bulunduğu yas ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına çiftimiz eski dostlarının davetiyle İsveç’e tatile gider. Bu süreçte kaldıkları yere yakın bir bölgede Midsommar festivalini duyarlar. 90 yılda bir düzenlenen Midsommar festivali, ilhamını pagan geleneklerinden almaktadır. Yolun sonunda kendilerini bir şans daha tanıyan çiftimiz, bu festivalde hiç deneyimlemedikleri sınavlar vermek zorunda kalacaktır.


Ari Aster, tıpkı Hereditary’de olduğu gibi bu öykünün de merkez noktasına bir kadın karakter yerleştirmiş. Florence Pugh’un canlandırdığı Dani karakteri, filmin omurgasını ayakta tutan parça olarak görev yapıyor. Pugh, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda filmin çekimlerinden önce başlayan hazırlık sürecinde Ari Aster’ın kendisini özel olarak motive ettiğinden ve yapması gereken her şeyi defalarca prova ettirdiğinden bahsetmişti. Filmi gala gecesi izleme şansına erişen seyirciler, Florence Pugh’un en azından bir Oscar adaylığı kazanacağına eminler! Gerçi geçtiğimiz sene de Toni Collette için Oscar’ın garanti olduğu söylenmiş; ancak Akademi, Collette’i aday bile göstermemişti! Ari Aster, her ne kadar henüz ikinci uzun metraj filmini yöneten, genç bir isim olsa da ustalığı sinema otoritelerini şaşırtan cinsten. Ari Aster, bizlere The Texas Chainsaw Massacre’daki çiğ gözüyle Tobe Hopper’ı, The Exorcist’te ortaya koyduğu ustalıkla William Friedkin’i, The Last House on the Left’teki tekinsizliğiyle Wes Craven’ı, Dark Star’daki performansıyla adından söz ettiren John Carpenter’ı hatırlatmıştı!


Midsommar, dünya prömiyerini yaptığı New York’taki özel gösterimden sonra eleştirmenlerden bolca övgü topladı. 2 saat 20 dakikalık süresinin su gibi akıp geçtiğini belirten otoritelere göre, Ari Aster’ın yönetmenliği adeta kusursuz seviyedeymiş. Florence Pugh’un Lady Macbeth filminden beri yükselişte olan kariyerinin zirve noktasının bu film olduğuna inanan eleştirmenler, Pugh’un Hollywood’un önümüzdeki 20 yılına damga vuracak olan genç yıldızı olduğunu düşünüyorlar. Filmin şiddet öğelerinin de üst düzeyde olduğu ve renk skalasının parlaklığının bu şiddete kompliman yaptığı da konuşuluyor. Geçtiğimiz yıl hayatımıza giren Ari Aster fenomeninin bizi yalnız bırakmaya niyeti yok, belli ki bu sene kabuslarımızda Pagan ritüelleri göreceğiz! Midsommar, 26 Temmuz’da vizyonda olacak.