Haberi Paylaş!
FİLM
06.01.2020

175 milyon dolarlık bütçesiyle dikkat çeken Robert Downey Jr.'lı Dolittle, 17 Ocak'ta vizyonda

10 küsür yıldır sinema kariyerini Iron Man karakterine ipotek eden Robert Downey Jr., eşiyle kurduğu Team Downey adlı prodüksiyon şirketinin ilk büyük bütçeli filmiyle sahalara dönüyor. Dolittle, 17 Ocak'ta vizyonda.

Robert Downey Jr., kariyerinin belki de en sıradan rollerini oynadığı dönemde Hollywood’un zirvesine tırmanmayı başarmış bir isim. Kiss Kiss Bang Bang, Chaplin, Zodiac, A Scanner Darkly ve Tropic Thunder gibi muazzam filmlerde rol almasına rağmen onu herkes Iron Man olarak tanıyor. Avengers: Endgame’de yaşananlardan sonra Marvel çatısı altına geri döner mi muamma; ancak Dolittle filmiyle sinemaya geri dönüşünü müjdesini verdi bile! Team Downey prodüksiyon şirketinin en devasa bütçeli işi olan Dolittle’ın başrolünde izleyeceğimiz Robert Downey Jr., bakalım üzerinde Iron Man zırhı olmadan aynı gişe başarısını yakalayabilecek mi?
 Eksantrik doktor John Dolittle, eşini kaybettikten sonra inzivaya çekilir ve malikanesinin kapalı kapıları ardında münzevi bir hayat yaşamaya başlar. Bu süreçte iletişim kuruduğu yegâne canlılar, kendi arazisinde yaşayan hayvanlardır. Kraliçe Viktorya, amansız bir hastalığın pençesine düştüğünde Dolittle saraya çağırılır ve kraliçeyi iyileştirmekle görevlendirilir. Eşini de aynı hastalıktan kaybeden Dolittle, bu defa pes etmemeye kararlıdır ve yıllar süren araştırmalarında varlığını öğrendiği gizemli bir adaya yolculuk yapmaya karar verir zira bu hastalığın tek şifası o adada gizlidir! Dolittle, bu macerada pek çok egzotik canlıyla tanışacak ve her biriyle iletişim kurarak kraliçeyi iyileştirecek şifalı maddeleri bulmaya çalışacaktır.
 Team Downey'nin 175 milyon dolarlık devasa bir bütçeye sahip olan bu iddialı yapımı, teknik açıdan çok ehil bir ekibe emanet ettiğini söylemek yanlış olmaz. Kariyerine senarist olarak başlayan ve 2000 yılında Traffic filmine yazdığı senaryoyla “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında Oscar, BAFTA ve Golden Globe kazanan Stephen Gaghan, filmin yönetmen koltuğunda oturuyor. Gaghan, daha önce George Clooney'nin başrolünde oynadığı Syriana ve Matthew McConaughey'nin başrolünde kamera karşısına geçtiği Gold adlı filmleri yönetmişti. Gaghan, Dolittle filminde hem yönetmen hem senarist olarak görev almış.
 


Böylesi büyük bütçeli bir işe bilet alırken herkes muazzam görsellikle bezeli bir yapım görmeyi bekler. Downey, bu işi dünyada en iyi yapan görüntü yönetmenlerinden biriyle anlaşmış! Guillermo del Toro ve Robert Rodriguez gibi yönetmenlerin her daim beraber çalıştığı Guillermo Navarro, Dolittle'ın görüntü yönetmeni olmuş. Desperado, From Dusk Till Dawn, Jackie Brown, Hellboy, Pan's Labyrinth, Night at the Museun, Hannibal, Narcos ve Star Tek: Discovery bu olağanüstü sinemacının kariyerindeki yapımlardan sadece birkaçı! Navarro'nun, Pan's Labyrinth filmiyle “En İyi Görüntü Yönetmeni” dalında Oscar, Goya Award, Independent Spirit Award ve Golden Globe kazandığının da altını çizelim. Bu fantastik macera için bir araya gelen isimler listesi, efsane müzik adamı Danny Elfman'ın dahil olmasıyla daha da zenginleşiyor! Batman, Spider-Man, Good Will Hunting, Men in Black, The Nightmare Before Christmas ve The Simpsons, Elfman'ın çalıştığı pek çok projeden aklımıza ilk gelenler! Dolittle'ın kamera ardındaki teknik ekip işte böyle olağanüstü isimlerden oluşuyor ve bizi şimdiden heyecanlandırıyor.
 Filmin kadrosunda pek çok renkli sima, konuk oyuncu ve sevimli hayvanlara seslendirmeci olarak görev almış! Antonio Banderas (Desperado), Michael Sheen (Good Omens), Jessie Buskley (Chernobyl), Emma Thompson (Saving Mr. Banks), Rami Malek (Bohemian Rhapsody), John Cena (Blockers), Kumail Nanjiani (Silicon Valley), Octavia Spencer (Hidden Figures), Tom Holland (Spider-Man: Homecoming), Ralph Fiennes (The Grand Budapest Hotel) ve Marion Cotillard (The dark Knight Rises) bu isimlerden birkaçı! Ailecek izleyip hoşça vakit geçirebileceğiniz filmlerden olan Dolittle, ülkemizde 17 Ocak'ta vizyonda olacak.