Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
EDEBIYAT
05/11/2020

Korku edebiyatının usta ismi Clive Barker kimdir?

Korku edebiyatının Stephen King’den sonraki en önemli ismi olarak kabul edilen Clive Barker'ı daha yakından tanımak ister misiniz? Pek çok projeyle önümüzdeki dönem aramızda olacak Barker, Postkolik merceğinde.

Dünya edebiyatında, fantastik gerilim ve korku türünde, adı yadsınamayacak kadar büyük harflerle yazılmış bir kişi varsa o da Clive Barker'dır. Yarattığı akıl almaz derecede korkunç karakterler, kabuslarınızı küçük birer problem olarak gösterecek nitelikte inşa ettiği fantastik dünyalar ile kendisi, korku edebiyatının Stephen King’den sonraki en önemli ismi olarak kabul edilir. Kral Stephen King bile Clive Barker için “Yazdığı eserler o kadar iyi ki dilimin tutulduğunu söyleyebilirim” yorumunda bulunmuş ve Barker'ı korku edebiyatının geleceği olarak göstermiştir. Bir sanatçının çok yönlü olması gerektiğini bilen Barker, aynı zamanda bir ressam, yapımcı ve yönetmendir. Edebiyat dünyasına gençlik yıllarında tiyatro oyunları yazarak adımını atan ve gençlik yıllarını ekonomik sıkıntı içinde geçiren Clive Barker, kısa korku hikayelerinin toplandığı “Kan Kitapları” (Books of Blood) adlı eserinin ilk üç cildini, 1984’te, sekiz aylık kısa bir zaman dilimi içerisinde yazmıştır.
 


The Damnation Game (Lanetleme Oyunu), Hellraiser serisi, Weaveworld (Dokudünya), Cabal (Kabal), Imajica, Everville (Ezelistan) ve Galiee adlı eserleri ile korku edebiyatında kendine has bir yol izleyen Clive Barker, özellikle Lovecraft'tan sonra korku türünü değiştiren isim olarak anılmaya başlanmıştır. 1987 yılında izleyen herkesin aklını kaçırmasını sağlayan ve Barker'ın adını tüm dünyaya duyuran Hellraiser filminin senaryosunu yazıp bizzat yönetmenliğini üstlenmiştir. Hellraiser'ın başarısından sonra, sinema sektöründe daha fazla ilgi görmeye başlayan Barker’in kitapları teker teker filme uyarlanmaya başlar. Nightbreed, Candyman, Lord of Illusions ve The Midnight Meat Train gibi filmler ile bizleri korkudan delirmenin eşiğine getiren Barker'ın işleri bir süre sonra oyun sektörüne de sıçrar. Ünlü yazar, 2001 yılında oyuncuları derin bir paranoyaya sokan Clive Barker's Undying isimli oyunun senaryosunu yazar. 2007 yılında Jericho adlı oyunla sektöre geri döner ancak Jericho, Undying kadar bir etki yaratmaz. Bu korku dehası, şu sıralar birbirinden önemli projelerle gündemde. Barker'ın pek çok eseri, önümüzdeki dönemde seyirciyle buluşacak. Candyman, Hellraiser, Nightbreed, Weaveworld ve Imajica yakın dönemde izleyeceğimiz Barker yapımlarından bazıları olacak.