Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
EDEBIYAT
17/10/2019

J.R.R. Tolkien’in ilham perilerini tanımak ister misiniz?

The Lord Of The Rings ve The Hobbit eserleriyle yıllardır dünyanın dört bir yanındaki yazarlara ilham veren Tolkien'in de elbette ilham aldığı çok özel isimler var. İşte J.R.R. Tolkien’in ilham perileri...

Uzun yıllardır dünyanın dört bir yanındaki yazarlara ilham veren Tolkien'in de ilham aldığı çok özel isimler var elbette. William Morris, belki de bu isimlerin en başında geliyor. İngiliz sanatçının on parmağında on marifet var! Tekstil tasarımcısı, şair, roman yazarı, çevirmen kimliklerinin yanında siyasi makaleleriyle de bilinen ve özellikle de Büyük Britanya'da sosyalizmin yaygınlaşmasında büyük etkeni olan Morris, Tolkien'in genç yaştan dikkatini çeken isimlerden olmuş. Morris'in şiirlerine ve romanlarına öykünen genç Tolkien, olgunluk çağlarında da Orta Dünya'yı kurarken Morris'in eserlerine göndermeler yapan isimler seçmiş. Mesela Orta Dünya'da karşımıza çıkan Dead Marshes (Ölü Bataklıklar) ve Mirkwood (Kuytuorman) gibi yer isimlerinin pek çoğu Morris'in eserlerinden alınmıştır.
 Hobbit karakterlerinin nereden geldiklerini hiç düşündünüz mü? İngiltere tarihinin en önemli maceraperestlerinden olan ve jeoloji bilimine büyük katkılar yapan maden mühendisi Edward Wyke Smith'le tanışın! Smith'in yazarlık yeteneği de en az diğer becerileri kadar gelişmişti. Smith'in kaleme aldığı fantastik çocuk romanı The Marvellous Land of Snergs, özellikle de 20. yüzyıl İngiliz edebiyatında önemli bir mihenk taşı olarak kabul görmüştü. Bu kitapta yer alan ve boyları "masa bacağı kadar" olarak tarif edilen sevimli yaratıklar, yıllar sonra Tolkien'e "hobbit" karakterlerini yaratırken ilham vermiştir.
 Rider Haggard'ın kaleme aldığı ve hem edebiyat hem de sinema dünyasını derinden etkileyen, eserin kendisinin ve sinema uyarlamasının pek çok ödüle layık görüldüğü SHE, Tolkien için bir başka ilham kaynağı olmuş. SHE'deki çok önemli bir karakterin Isildur'un yaratılışında rol oynadığını bizzat beyan eden Tolkien'in bu kitabın etkisiyle kaleme aldıkları bununla da sınırlı kalmamış. The Lord of the Rings üçlemesinde, "Yüzük Kardeşliği" üyeleri Moira madenlerine girdiklerinde ele geçirdikleri Mazarbul'un Yazıtları'nda, Tolkien'in SHE'ye direkt gönderme yapan bir pasajı kaleme aldığını dönemin ünlü edebiyat eleştirmenlerinden Edwin Muir ortaya çıkarmıştır.
 Tolkien'e -özellikle de The Lord of the Rings'i yazarken- ilham kaynağı olan eserlerin büyük çoğunluğu, yazarın çocuk yaşta okuduğu romanlardır. Tolkien'in hayran olduğu yazarlardan S.R. Crockett'in kaleme aldığı The Black Douglas adlı romanda bulunan Gilles de Retz adlı karakter, Tolkien'e Sauron'u yaratma ilhamını vermiştir. Romanın genel üslubu ve olay örgüsü de The Lord of the Rings üçlemesindeki belirli öykülerle benzerlik göstermektedir.