Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
17/09/2018

Yeni Netflix dizisi Maniac ile manyaklığın sınırındayız

True Detective'in yönetmeni, Emma Stone ve Jonah Hill kafa kafaya vererek harika bir diziye imza attı. Maniac'ın tüm bölümleri 21 Eylül'de Netflix'te. 


Annie Landsberg ve Owen Milgrim’le tanışın. Bu iki yabancının yolları bir ilaç firmasının denekleri olmayı kabul etmeleriyle birlikte kesişiyor. Annie’nin ilişkilerden yana yüzü hiç gülmemiştir. Üstelik motivasyon eksikliği hayatta neredeyse dibe vurmasını sağlayacak boyutlardadır. Owen ise dolar milyarderi bir ailenin varislerindendir. Ne var ki, genç yaşından beri mücadele ettiği şizofreni hastalığı kendisini tükenmenin eşiğine sürüklemiştir. İşte bu noktada Dr. James K. Mantleray’in geliştirdiği mucizevi ilaç devreye girer!
Neberdine Pharmaceutical & Biotech adlı firma, Dr. Mantleray ve ekibinin geliştirdiği yeni ilaçla psikiyatri alanında devrim yapma hazırlığındadır. Bu mucizevi ilaç her türlü travma yahut psikiyatrik rahatsızlığın hasarlarını onaran ve kullananları sağlıklı bir zihne kavuşturmayı hedefleyen, iddialı bir projedir. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerden alınan olumlu sonuçlar ertesinde insan deneklerle çalışma vakti gelip çatmıştır. Annie ve Owen’ın da aralarında bulunduğu 10 kişilik denek grubunun katılımıyla ilaç deneyleri başlar. Fakat kısa süre içinde durumlarında iyileşmeler gözlenen deneklerin habersiz olduğu bir şey vardır. “Manyaklığın” dalgaları birer tsunami’ye dönüşmeye başladıkça gerçekler de su yüzüne çıkacaktır!


Netflix’in yılın son döneminde gösterime sokacağı pek çok iddialı proje olsa da, Maniac’ın dikkatimizi daha ilk teaser fragmanıyla çektiğinin altını çizmeliyiz. Kısa süre sonra yayınlanan esas fragmansa, Maniac’ı izlemeden “rahat” duramayacağımızı bize kanıksattı! Maniac, aynı adlı bir Norveç mini-dizisinden uyarlama. Toplam 10 bölüm sürecek olan dizinin bölüm süreleri yarım saatle sınırlı, yapımcılar “hap” gibi bir diziye imza atmışlar desek abartmış olmayız. Oscar ödüllü Emma Stone ve Oscar adayı Jonah Hill dizide başrolleri paylaşıyorlar. Efsane yönetmen David Lynch’in keşfi olan Justin Theroux da HBO’nun başarılı dizisi The Leftovers sonrasında ilk kez bir dizi projesiyle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda final yapan ve yayınlandığı dönemde çok ses getiren The Americans dizisinin güzel oyuncusu Julia Garner da Maniac kadrosunun önemli isimlerinden. Amerikan sinemasının en önemli yıldızlarından olan ve kariyerinde çifte Oscar, Emmy, Golden Globe ve BAFTA ödülleri sığdırmış olan Sally Field da Maniac’ta önemli bir rolde karşımıza çıkacak. 


Maniac’ın senaryosunda Kuzey Avrupa uyarlamaları konusunda tecrübeli bir kalemin imzası var. Dünya çapında fenomen mertebesinde olan, İsveç-Danimarka ortak yapımı Broen/Bron dizisinin Amerikan uyarlamasını kaleme alan Patrick Sommerville, bu kez güçlü üslubunu Maniac’ı, Norveç’ten Amerika’ya taşımak için kullanmış. Yönetmen koltuğunda da tüm bu saydığımız isimleri idare edebilecek kapasitede bir isim oturmakta. HBO için çektiği True Detective dizisinin ilk sezonuyla tüm otoriteler tarafından ayakta alkışlanan Cary Fukunaga, Maniac gibi bir projenin emanet edilebileceği en ehil isimlerden! Fukunaga, Netflix için yönettiği Beasts of No Nation filmiyle de adından çokça söz ettirmişti. Maniac’ı izledikten sonra Netflix seçkisinden bu filme de göz atmanızı öneririz. Maniac, Netflix’in sonbahar sezonundaki en iddialı yapımlardan biri.  Tüm bölümleri 21 Eylül tarihinden itibaren Netflix’te yayında olacak olan bu diziyi “ilginç” projelere fırsat vermeyi seven tüm “dizikoliklere” tavsiye ediyoruz.