Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
25/11/2020

The Queen's Gambit dizisi rekorları alt üst etti

The Queen's Gambit, 1 ay içerisinde 62 milyon hanede izlenerek Netflix'in en çok izlenen mini dizisi oldu. Soğuk Savaş döneminde Beth Harmon isimli bir satranç dehasının hikayesini anlatan dizi, 63 ülkede 1 numaraya oturdu.

23 Ekim’de Netflix’te ekrana gelen The Queen's Gambit dizisi yaklaşık 1 ay içerisinde 62 milyon hanede izlenerek platformun en çok izlenen mini dizisi oldu. 92 ülkede Top 10 listesine girip; 63 ülkede 1 numaraya oturan dizinin popülerliği uyarlandığı romanın da popülerliğine popülerlik kattı. Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 yıl sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı. İlgi öylesine büyük oldu ki Google'da yapılan "Nasıl Satranç Oynanır?" aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı.
 1996 doğumlu Amerikalı oyuncu Anya Taylor-Joy, The Witch ve Split gibi filmlerde gösterdiği yüksek performanstan sonra başrolünde olduğu The Queen's Gambit adlı dizisiyle adından bolca söz ettirmeyi başardı. The Miniaturist ve Peaky Blinders’ın 5. sezonunun ardından The Queen’s Gambit isimli yeni bir diziyle izleyici karşısına çıkan güzel oyuncu, ilk kez başrol oynadığı bir dizide, Soğuk Savaş döneminde Beth Harmon isimli öksüz satranç dehasına hayat veriyor.
 Dizi, Beth Harmon’un sekiz yaşından 22 yaşına kadar yaşadıklarını ve dünyanın en iyi satranç oyuncusu olma yolculuğunda madde bağımlılığına karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. 1950'lerin sonlarında bir Kentucky yetimhanesine bırakılan ve emanet edilen Beth Harmon, satranç için şaşırtıcı bir yeteneği olduğunu keşfederken; devlet tarafından çocuklar için sakinleştirici olarak sağlanan ilaçlara da bağımlılık kazanmıştır. Madde bağımlılığı ve takıntı hallerinden muzdarip olan Beth, satrancın erkek egemen dünyasında kurulan geleneksel sınırları aşmaya çalışır. Walter Tevis’in 1983 basımı aynı isimli romanından uyarlanan 6 bölümlük dizinin yönetmen koltuğunda Allan Scott var.