Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
17/03/2021

Tarihin en büyük sanat soygunu ‘This is a Robery’ belgeselinde aralanıyor

Dünyanın en büyük müze soygunu olarak tarihe geçen Isabella Stewart Gardner Müzesi Soygunu, Netflix ekranlarında This is a Robery adıyla dört bölümlük bir belgeselle işlenecek.

Tüm zamanların en önemli müze hırsızlığı olarak kabul edilen Isabella Stewart Gardner Müzesi Soygunu, Netflix ekranlarında This is a Robery adıyla dört bölümlük bir belgeselle işlenecek. 18 Mart 1990'da, yani Aziz Patrik Günü'nün kutlandığı hafta sonunda, harekete geçen soyguncular, polis kıyafetleri giyerek Isabella Stewart Garder Müzesi’ne gider. Müzedeki iki güvenlik görevlisine ihbar aldıklarını ve içeriyi kontrol etmek istediklerini söyleyen soyguncular, bir şekilde içeri girmeyi başarır ve güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirip Rembrandt, Vermeer, Degas ve Manet gibi sanatçıların 13 önemli eserini çalarlar.
 


81 dakika içere kalan hırsızlar, toplam değeri yaklaşık 500 milyon dolar olan eserleri alıp ortadan kayboldular. Soyguncular hakkında pek çok bilgi ve robot resim polislerin elinde olmasına rağmen soyguncular yıllar boyunca bir türlü bulunamaz. Bu olay, tarihin en büyük sanat hırsızlığı olarak kabul edilir. Colin Barnicle tarafından yönetilen dört bölümlük belgesel dizisi This is a Robery, bu çözülememiş gizemle ilgili soruşturmanın gidişatını belirleyen ipuçlarını, çıkmazları, şanslı anları ve spekülasyonları ele alan bir belgesel olacak. 7 Nisan’da Netflix’te ekrana gelecek belgeselin yapımcıları arasında The Irishman ve When They See Us’ta da imzası olan Jane Rosenthal ve Berry Welsh bulunuyor.