Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
29/11/2019

Star Wars evreninin yeni yıldızı Mandalorian'lar hakkında merak ettikleriniz

The Mandolorian'ın maskeli karakterini ne kadar tanıyoruz? Diziye adını veren bu kahraman aslında kim? Mandalore gezegeninin tarihi ne? Star Wars evreninin yeni yıldızı Mandalorian'lar hakkında merak ettiklerinizi yazdık.

Disney+ kanalının hit şovu The Mandolorian'ın maskeli karakterini ne kadar tanıyoruz? Diziye adını veren bu kahraman aslında kim? Dizinin başrolündeki Mandalorian'ı Game of Thrones ve Narcos dizilerinden tanıdığımız Pedro Pascal canlandırıyor. Şimdiye dek yüzünü göremedik, şimdiden sonra göreceğimiz de meçhul! İmparatorluk'un terör politikasından sağ kalan son birkaç Mandalorian'ın aynı çatı altında yaşadığını dizinin üçüncü bölümünde gördük. Dizinin dokuz bölümlük ilk sezonu geride kaldı, son altı bölümü izlemeyi sabırsızlıkla beklerken Mandalorian'a ve halkının tarihine biraz yakından bakalım diyoruz.
 Jon Favreau'nun yarattığı The Mandalorian dizisinde maceralarını izlediğimiz karakterin gerçek adını henüz öğrenmiş değiliz. Bu gizemli karakter hakkında şimdilik tek bildiğimiz, Mandalorian halkının eski gezegeni olan Mandalore gezegeninden hayatını son anda kurtarmayı başaran bir yetim olduğu.... Peki başka neler biliyoruz? Flashback görüntülerde Mandalorian'ın ailesinin droid saldırılarında öldürüldüğünü gördük. Mandalorian halkının diğer mensuplarının ufak bir topluluk halinde yeni bir gezegende saklandıklarını da gördük. Dizideki kahramanımız bu sığınağa geliyor ve yeni zırh parçaları yaptırıyor.
 


Çocuk Mandalorian'ların bile kasklarını hiç çıkarmadan yaşadıklarını gördük, bu da kahramanımızın hayatının önemli bir bölümünde kaskını hiç çıkarmadığı anlamına geliyor. Kafada sürekli bir kaskla geziniyor olmanın Mandalorian'ların yaşam standardına ne etki yaptığını şimdilik bilmiyoruz, belki dizinin ilerleyen bölümlerinde bu konuya da bir açıklık getirirler. Her ne kadar karakterimizin mimiklerini hiç görmemiş olsak da güçlü bir vicdani farkındalığa sahip olduğunu biliyoruz. Dizinin ilk bölümünün finalinde verdiği karara bakarsak Mandalorian için "paradan" daha değerli şeyler var.
 Şimdi biraz geçmişe gidelim ve Mandalore gezegeninin tarihine bakalım. Star Wars galaksisinin Outer Rim adı verilen haritalandırılmamış bölgesinde yer alan Mandalore gezegeni, farklı hanedan ve klanların kontrolünde yönetilmektedir. Bu erk sahipleri birbirleriyle sürekli savaş halinde olduklarından Mandalorian halkı doğuştan savaşçı olarak yetiştiriliyor. T şeklindeki vizöre sahip kasklarıyla diğer ırklardan ayrılan Mandalorian'ları Jango ve Boba Fett'le karşılaştırmamak lazım; zira onlar Mandalorian zırhı giyen sıradan insanlardı, Mandalorian halkıysa bambaşka bir ırka mensup! 
 


Halkın gözünde Mandalorian zırhının kutsal bir bağlayıcılığı da var. Mandalore kraliçesi Düşes Satine Kryze'nin pasifist yaklaşımları, Mandalore savaş lordları tarafından sürekli eleştirilmekteydi. Bu sebeple kısa süre sonra düşese bir suikast düzenleniyor ve Mandalore yönetimi yeniden savaş lordlarına kalıyor. Tabii tüm bu düzeni yöneten görünmez el, Palpatine'in sağ kolu Darth Maul'dan başkası değildir! İşte Mandalorian'ın ve Mandalore gezegeninin hikayesi bu kadar, bakalım gelecek bölümlerde bizi hangi sürprizler bekliyor?