Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
06.09.2020

Orta Dünya'dan en son haberler! The Lord of the Rings dizisinde neler oluyor?

Müthiş prodüksiyon bütçesiyle sadece Amazon Prime'ın değil, tüm zamanların en çılgın dizi projesi olan The Lord of the Rings'e dair yeni detaylar gelmeye devam ediyor.

2017 yılında Amazon Studios'un J.R.R. Tolkien'in ölümsüz eserlerinin yayın haklarını 250 milyon dolara aldığını açıkladığı gün, adeta dün gibi aklımızda. Üç yıldır dizinin yayınlanacağı günün açıklanmasını heyecanla bekliyoruz. Fakat görünen o ki bir süre daha beklemek zorunda kalacağız. Zira pek çok film ve televizyon yapımı gibi henüz adı açıklanmayan Lord of the Rings dizisine de pandemi nedeni ile ara verildi. Ancak yeni gelen haberlere göre -tıpkı LotR filmleri gibi- Yeni Zelanda'da çekilmesine karar verilen dizinin çekimlerine başlandı. Ülkede görece olarak az sayıda virüs vakasının olması ve çekimlerin popülasyondan uzak yerde gerçekleşmesi, bu süreci hızlandırmış durumda. 
 Bildiğiniz gibi dizi Aralık 2021’e yetiştirilmeye çalışılıyordu. Ancak bu pandemi öncesi konuşulan bir tarih olduğu için, şartlardan dolayı Orta Dünya'ya dönmeyi biraz daha beklemek zorunda kalabiliriz. Jurrasic Park: Fallen Kingdom'ın yönetmeni J.A. Bayona, dizinin ilk iki bölümünü çekecek isim olacak. Şimdiden ikinci sezonuna onay verilen dizinin ikinci sezonunun da ilk sezonla beraber çekilebileceği ve iki sezonun birden hazır olabileceği haberleri etrafta dolanıyor. 
 Oyucu kadrosunu uzun bir süre sır gibi saklayan Amazon, en sonunda 15 ismi açıkladı. Açıklanan isimler Robert Aramayo, Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Tom Budge, Morfydd Clark, Ismael Cruz Cordova, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, ve Daniel Weyman oldu. Bu isimlerden bizi en çok heyecanlandıran ise, Game of Thrones'tan tanıdığımız, Jon Snow'un amcası Benjen Stark'ı oynayan Joseph Mawle. Robert Aramayo da -tıpkı Mawle gibi- daha önce Game of Throes'ta Ned Stark'ın gençliğini oynamıştı. Like.Share.Follow filminden tanıdığımız Avustralyalı Markella Kavenagh, dizinin kadın başrol oyuncusu olarak yerini aldı ancak karakteri ile ilgili şimdilik bilinen tek şey adının Tyra olduğu... Amazon'un açıklamalarına göre, hala seçecekleri birkaç önemli rol var ve genç yetenek Maxim Baldry bu önemli rollerden birine sahip. 
 Dizide tanıdık simaların olacağını söylemiştik. Morfydd Clark'ı, filmlerde 7000 yaşında olan, Cate Blanchett'in oynadığı Galadriel'in genç hali olarak izleyeceğiz. Gandalf'ı oynayan kişi ise tabii ki Sir Ian McKellen'dan başkası olmayacak. Kendisinin Gandalf'tan daha genç olduğunu ve bu rolü başka kimseye vermeyeceğini açıklaması,bizleri güldüren ve sevindiren bir haber oldu. Dizide Elrond'u da göreceğimiz kesinleşti. Tolkien'in yarattığı dünyada önemli bir rolü olan Elrond'un filmlerden de hatırladığımız gibi Sauron'un yenilgisinde de büyük bir katkısı vardı. Bu arada Sauron'un da dizide yer alacağı haberler arasında. Ancak şu an için ne Elrond'u ne de Sauron'u oynayacak aktörler belli değil.
 Amazon, daha önce konuşulanların aksine, dizinin İkinci Çağ'da geçeceğini Twitter'dan açıklamıştı. İkinci Çağ, Yüzük Kardeşliği'nin tam 3441 yıl öncesini kapsıyor. Yani Yüzüklerin Efendisi'nin öncesini anlatan dizi için yapımcıların önlerinde binlerce yıllık zaman dilimi bulunuyor. Serinin ilk sezonunun Yüzük Kardeşliği'nde 87 yaşında olan Aragorn'un gençlik yıllarını anlatacağını da biliyoruz. Aragorn'un ve insanlarının yaşadığı Númenor adasının, dizideki mekanlar arasında olabileceği konuşuluyor. Moria Madenleri'ni ve içinde yaşayan cüceleri, Sauron'un nasıl dünya üzerinde büyük bir güç haline geldiğini, belki de Tek Yüzük'ün nasıl yapıldığını bile izleyebiliriz. Tek Yüzük, 1600 yılında yapıldığı ve İkinci Çağ 3441 yıl sürdüğü için arada büyük bir zaman dilimi var. Hatta her sezon farklı bir zaman dilimini izlemenin mümkün olduğu bile konuşuluyor.
 Son olarak, Lord of the Rings filminin tarihçesinde birçok değişiklik yapılması hayranları biraz üzmüştü. Seride bu konuya çok dikkat edileceğini bir kez daha belirtmekte fayda var. Amazon, The Lord of the Rings'in haklarını satın aldı diye öyle kafasına göre at oynatamayacak. Hatta köklere tam bağlılık ve Tolkien eserlerini esas almak mecburi olacak. Tolkien konusunda uzmanlaşmış olan dünyaca ünlü akademisyen Tom Shippey, dizinin danışman kurulunun başına getirilmiş durumda. Amazon'un verdiği kararların tamamı Tolkien Vakfı'nın onayından geçiyor.