Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
20/03/2020

Neil Degrasse Tyson'lı Cosmos: Possible Worlds belgeseli, 9 Mart'ta başlıyor

13 bölümlük ilk sezonunu tamamlayan yeni nesil Cosmos, pek çok ödül kazanarak ve Neil Degrasse Tyson'ın şöhretini atmosfer seviyesine taşıyarak fazlasıyla başarılı olmuştu. Şimdi sırada yıllardır beklenen yeni sezon var.

Dünyaca ünlü uzay bilimci Carl Sagan ve eşi Ann Druyan'ın insanlığa armağanı olan Cosmos, ilk yayınlandığı 28 Eylül 1980 tarihinden beri izleyenlere bilgi aşılıyor. “Cosmos: A Personal Voyage” adıyla yayın hayatına başlayan belgesel dizisi, 40 senedir bilim dünyasıyla popüler kültür arasındaki en sağlam köprüyü kuran yapım olarak tarihe geçmiş durumda. Kendi döneminin en müthiş görsel diline sahip olan belgesel olarak da dikkat çeken Cosmos, izleyeni sadece öğrenmeye değil düşünmeye de sevk eden kurgusuyla kısa sürede global bir fenomene dönüşmüştü. Sagan'ın bir televizyon efsanesine dönüşmüş olan televizyon klasiğini hem güncellemek hem de aradan geçen yıllar içerisinde yapılan yeni atılımları tanıtmak amacıyla 2014 yılında “Cosmos: A Space Odyssey” belgesel dizisi yayın hayatına başlamıştı. Set MacFarlane'ın yapımcılığını, sempatik bilim insanı Neil Degrasse Tyson'ın sunuculuğunu üstlendiği yeni nesil Cosmos'un ilk sezonu da dünya çapında milyonlar tarafından izlenmişti.
 13 bölümlük ilk sezonunu tamamlayan yeni nesil Cosmos, pek çok ödül kazanarak ve Neil Degrasse Tyson'ın şöhretini atmosfer seviyesine taşıyarak kendinden bekleneni vermeyi fazlasıyla başarmıştı. Aslında Cosmos’un yeni sezonu geçtiğimiz yıl yayına girecekti; ancak programın sunucusu Neil Degrasse Tyson hakkında açılan cinsel istismar davası sebebiyle National Geographic programın yayın tarihini ertelediğini açıkladı. Neil Dregrasse Tyson'a atılan iftira, taciz davasının beraat ile sonuçlanması ve Tyson'ın kamuoyu nezdinde aklanması ertesinde National Geographic kanalı Cosmos'un yeni sezonunun seyirciyle buluşacağını duyurdu. Cosmos: Possible Worlds adlı yeni sezon, 9 Mart'ta yayın hayatına başlayacak ve 13 bölüm boyunca izleyenleri bilginin ışığıyla aydınlatacak! Ülkemizde ise ilk bölüm 5 Nisan Pazar günü ekrana gelecek. Bu arada ufak bir müjdemiz daha var. Carl Sagan'ın eşi Ann Druyan da bu sezon ekibe yeniden dahil oldu ve Cosmos'un metin yazarlığı görevini üstlendi. Böylelikle Cosmos'un 40. yıl dönümünde eski ve yeni jenerasyon arasındaki köprünün temelleri daha kuvvetli atılmış oldu. 
 Yeni nesil Cosmos'un ilk sezonu genel olarak Carl Sagan'ın öğretilerinin zengin prodüksiyonlu bir uyarlamasıydı. Tyson, her ne kadar 80'lerden 2010'lara gelişen teoriler hakkında doyurucu bilgiler vermiş olsa da bunu Sagan'ın ayak izlerinden uzaklaşmadan yapmayı becermişti. Tyson'la çıktığımız yolculukta yaşamın geçirdiği evrim döngüleri, kozmik düzen, Samanyolu Galaksisi, kara delikler, hız ve ışığın doğası, molekül ve atomların ilişkisi, elektromagnetizm ve güneş sistemimizdeki diğer gezegenlere dair pek çok konuda bilgilenmiştik. Yeni serinin kurgusal anlatımında izleyicilerin en sevdiği bölümlerden olan Ship of the Imagination (Hayal Gücü Gemisi) ve Cosmis Calendar (Kozmik Takvim), Cosmos'un yeni sezonunda da bizimle olacak. Possible Worlds (Muhtemel Dünyalar), insanlığın uzun yıllardır aklını kurcalayan, başka gezegenlere göç etme konusunda bize kafa açan bilgiler sunacak. Tyson, insanoğlunun geçmişinden bakarak geleceğine dair bir perspektif sunacak ve gidilecek muhtemel rotalara dair teorileri ve olasılıkları gözler önüne serecek. Cosmos’un geri dönüşü hepimize şu cümleyi gönül rahatlığıyla kurduracak; “Televizyon sevmem, ben sadece belgesel izliyorum.”