Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
01/11/2018

Narcos'un en sert sezonu olacak Narcos: Mexico hakkında bilmeniz gerekenler

Netflix, Narcos’un yeni sezonunda pusulasını uyuşturucu kartellerinin cirit attığı Meksika'ya doğrultuyor. Dizinin en sert sezonu geliyor, bizden uyarması!


16 Kasım’da tüm bölümleri yayınlanacak Narcos: Mexico, uyuşturucuya karşı günümüzde verilen mücadelenin kökenlerini gözler önüne sermeye hazırlanıyor. Ölümle her an burun buruna yaşanan bu dünyanın kökenine inmek içinse Kolombiya’dan ve hatta Escobar'dan çok öncesine, Meksika’nın kartel organizasyonlarının merkezine gitmemiz gerekiyor! Meksika’da 60’larda ve 70’lerde palazlanan uyuşturucu ticareti, sanılanın aksine örgütlü bir organizasyona dayanmıyordu. Meksikalılar, ürettikleri uyuşturucunun ABD'de milyon dolarlara varan değeri olduğunu fark ettiğinden beri hemen herkes kendi çapının el verdiği ölçüde uyuşturucu üretiyor ve sınır ötesine satıyordu. Bu çok başlılık hem organize üretim mantığına tersti hem de organize bir dağıtım şebekesi mevcut olmadığı için Meksikalı üreticiler milyar dolarlarla oynamak varken birkaç milyon dolarla yetiniyordu. İşte tam da bu noktada yani 80'lerin hemen başında, Meksika'nın ilk devasa ölçeğe sahip uyuşturucu karteli olan Guadalajara Cartel palazlanmaya başladı!


Guadalajara Cartel'in uyuşturucu trafiğine getirdiği dirlik ve düzen kısa sürede Meksika’da yeni baronların ve hatta yeni kartellerin türemesine neden olmuştu. Guadalajara Cartel'in başına geçen Félix Gallardo ise eski bir federal polisti ve daha önce kartel dünyasının görmediği özelliklere sahip bir liderdi. Zeki, ağzı laf yapan ve acıma duygusu nedir bilmeyen Félix Gallardo, kısa sürede Meksika'daki pek çok kartelin kendisine boyun eğmesini sağlamış, boyun eğmeyenlerin de omuzlarının üstünde baş bırakmayarak tüm rakiplerini sindiren, frensiz bir suç makinesine dönüşmüştü.


İşte tam bu noktada, mevzuya Kiki Camarena dahil olacak. ABD’nin narkotik suçlarla mücadele birimi olan DEA organizasyonuna bağlı olarak çalışan Camarena, kısa sürede Guadalajara Cartel ve Félix Gallardo ile yakın ilişkiler kuracak. Kiki’nin adını bir yerlerden hatırladınız mı? Narcos’un ilk sezonunu izlemiş olan dikkatli okurlarımız için Kiki Camarena elbette tanıdık bir isim. Anımsayamayanların ise hafızalarını tazeleyelim: Daha henüz Narcos’un ilk sezonunun başında, ABD’li DEA ajanı Stephen Murphy, eşi ve kedisiyle Kolombiya’ya gelir. Geldikten kısa bir süre sonra Murphy’nin kedisi evlerinde öldürülmüş olarak bulunur. Murphy panik içinde emniyete gittiğinde, birlikte çalıştığı ajan Javier Peña, Murphy’i sakinleştirir ve hiçbir kartel üyesinin bir DEA ajanını öldüremeyeceğini söyler. Murphy ikna olmayınca da bir zamanlar öldürülen DEA ajanı Kiki Camarena’nın öyküsünü anlatır. İşte, Narcos: Mexico, Javier Peña’nın o bölümde iki dakikada anlattığı öykünün detaylarına odaklanan zımba gibi bir sezon vadediyor izleyicilere!


Narcos: Mexico’da iki kilit karakteri son dönemde Hollywood’da adlarından sıkça söz ettiren iki yetenekli aktör canlandırıyor. Kiki Camarena rolünde, Ant-Man and the Wasp filminden tanıdığımız sempatik aktör Michael Peña’yı izleyeceğiz. Félix Gallardo rolündeyse yakışıklı aktör Diego Luna karşımıza çıkacak. Kendisinin kariyeri Rogue One: A Star Wars Story filminde rol aldığından beri yükselişte. İki başarılı aktörün de bu zorlu rollerin hakkını vereceğine eminiz ve onları izlemek için sabırsızlanıyoruz.


Meksika, kelimenin tam anlamıyla ölümün kol gezdiği bir coğrafya ve Narcos ekibi de bu tehlikeli coğrafyaya bir kurban verdi. 15 Eylül 2017 tarihinde, Meksika'da yapılacak olan Narcos dizisinin çekimleri için mekân seçmekle görevlendirilen Carlos Muñoz Portal, Temascalapa kasabasında ölü bulundu. Bölgenin ıssız ve güvenliksiz olması, üstelik aynı bölgede çok fazla çete üyesinin faal durumda olması sebebiyle Carlos Muñoz Portal'ın faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş olabileceği açıklandı. Bugün halen cinayetin failleri tespit edilmiş değil.
Narcos: Mexico ekibi bu talihsiz olayın ertesinde çekimlerin büyük bir bölümünü şehir merkezlerinde gerçekleştirdiler ve çekimlerin yapıldığı setler gün boyunca polis kontrolünde kaldı. Narcos: Mexico, dizinin üçüncü sezonda düşen izlenme oranlarının da toparlanmasına vesile olması gayesiyle oldukça titiz çalışılmış bir süreç ertesinde çekildi. Bu müthiş macerayı 16 Kasım tarihinden itibaren Netflix ekranlarında seyredebilirsiniz.