Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
06/11/2020

Marvel's 666 ile büyülü yolculuk 20 Kasım'da başlıyor

Disney+’ın sekiz bölümlük antoloji dizisi Marvel's 616, 20 Kasım'da başlıyor. Çizgi romanların ve dolayısıyla süper kahramanların dünyayı nasıl değiştirdiklerini ele alacak bu şahane belgeseli kaçırmayın!

Marvel's 666 başlıyor.  Malum, belgesel diziler, son dönemde hiç olamadığı kadar popülerler. Disney+, bu akımı sekiz bölümlük antoloji dizisi Marvel's 616 ile taçlandırıyor. 20 Kasım’da ekrana gelecek Marvel's 616, çizgi romanların ve dolayısıyla süper kahramanların, dünya kültürüne nasıl etki yaptıklarını ve dünyayı bir bakıma nasıl değiştirdiklerini ele alacak. Marvel Sinematik Evreni ile birlikte dünya genelindeki en önemli popüler kültür ikonları haline gelen Marvel karakterlerinin arkasında yatan detayların yanı sıra markanın gelişme sürecine ve hayranların karakterlerle kurdukları bağı da detaylı bir şekilde öğreneceğimiz yapım, 80 yıldır hayatımızda bulunan ve büyük küçük herkese cesaret, kahramanlık ve iyilik aşılamış kahramanların hikayelerini belki de ilk kez bu kadar detaylı bir şekilde anlatacak.
 Peki neden Marvel's 666? Belgesele isim verilirken, Marvel'ın çizgi romanlardaki asıl evreni olan Earth-616'dan esinlenilmiş. Earth-616, Marvel çizgi romanları çoklu evrenindeki bilindik kahramanların olduğu ilk ana evrendir; yani “Klasik Marvel Evreni” olarak adlandırılabilir. Stan Lee, Marvel evrenini “pencerenin arkasındaki dünya” olarak tanımlardı. Alan Moore'a göre ise, 616'nın anlamı Marvel evreninin, daha büyük çoklu evrenlerin içinde olduğudur. Bu iki konseptin yan yana gelmesi ile Disney+, bu belgeselin adını, sanki gerçek dünya ve Marvel dünyasının bağlantılı olduğunu ima etmek istercesine koymuş. Marvel's 616, toplam sekiz bölümden oluacakr ve her bölümde anlatıcı olarak sekiz farklı film yapımcısı ya da aktör konuk olacak. Marvel dünyasını sekiz farklı gözden izleyeceğiniz bu belgesel dizisinde; David Gerb, Paul Scheer, Gillian Jacobs, Clay Jeter, Andrew Rossi, Sarah Ramos, Brian Oakes ve Alison Brie gibi önemli isimler yer alıyor. Belgeselin her bir bölümü, Marvel dünyasının farklı açılarına odaklanacak. Bir bölümde çizgi romanları izlerken, diğer bölümde Marvel karakterlerinin nasıl bambaşka kişiliklere sahip olduğunu göreceğiz.
 Marvel's 616’nın ilk bölümünde yönetmen koltuğu, Jiro Dreams of Sushi’nin yönetmeni David Gerb’e emanet edilmiş ve bu bölümde “Japan Spider-Man” ele alınacak. 1978 yılında Japon televizyon devi Toei, Marvel ile dönemin en popüler kahramanı Spider-Man üzerine anlaşmaya varır. Ancak Japonya'da yayımlanan Spider-Man bildiğimizden bir hayli farklıdır. Arabasına atlayıp, dev robotu ile kötü adamlarla dövüşen Japon Spider-Man'i farklı bir kültürel yaklaşım olarak düşünebiliriz. “Higher, Further, Faster” adlı ikinci bölümü ise Community dizisinden tanıdığımız Britta Perry'yi oynayan Gillian Jacobs yönetiyor. Bölüm, 2019’da yayımlanan Brie Larson'ın başrolünde olduğu Captain Marvel'ı mercek altına alıyor ve Marvel tarihinde önemli işlere imza atmış kadınları anlatıyor. Kadınların Marvel evrenine neler kattığından kadınların yarattığı kadın süper kahramanlara kadar bu piyasada çalışan kadınların çektiği zorluklar bu bölümde ele alınacak. “Amazing Artisans” olarak adlandırılan üçüncü bölümde ise İspanya'da yaşayan Javier Garrón ve Natacha Bustos'un kendi yaşam tecrübelerini harmanlayıp genç süperkahramanlara nasıl hayat verdiklerini, Miles Morales ve Moon Girl'ün nasıl hayata geldiğini izleyeceksiniz. Dördüncü bölümün adı ise “Lost and Found” olacak. Paul Scheer'ın yönettiği bu bölümde unutulmuş ya da hiç duymadığınız Marvel karakterlerine değinilecek.
 Marvel's 616’nın beşinci bölümü “Suit Up”, Andrew Rossi tarafından ele alınıyor ve cosplay kültürüne odaklanıyor. Bu bölümde geçen sene düzenlenen New York Comic Con'da birkaç cosplay sanatçısı ile yapılan röportajlar yer alıyor. Altıncı bölüm ise, Sarah Ramos'un yönettiği “Unboxed”. Bu bölümde, çizgi romanlar ve oyuncaklar arasındaki simbiyotik ilişki anlatılıyor. “Oyuncaklar satılsın diye mi çizgi romanlar yaratıldı, yoksa çizgi romanlar başarıyı elde ettiler de oyuncakları mı piyasaya çıktı?” sorusuna yanıt aranıyor. Hasbro ve Funko gibi oyuncak devlerinin yanında Marvel oyuncak uzmanları ve koleksiyoncular ile yapılan söyleşileri izleyebileceksiniz. “The Marvel Method”, ise yedinci bölümün adı olacak. Yönetmeni Brian Oakes, yeni bir çizgi roman olan “Iron Man 2020”ye yakından bir bakış atıyor. Silver Surfer'ın yazarı Dan Slott, Deadpool'un çizeri Pete Woods, New Avengers editörü Tom Brevoort ile yapılan röportajlarda bu bölümün içinde yer alıyor. Son olarak, sekizinci bölüm ise “Marvel Spotlight” olarak adlandırılmış. Community ve Glow dizilerinden tanıdığımız Alison Brie'nin yönettiği bu bölümde Florida's Brandon Lisesi'nde oynanan Marvel temalı tiyatro oyunları inceleniyor.

Bu arada Marvel kahramanlarından ilham alan yemek kitabı Marvel Eat the Universe'ten haberiniz var mıydı?