Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
01/07/2020

HBO dizisi Unruly, efsanevi siyahi boksör Jack Johnson’ın hayatını anlatacak

Bundan tam 111 yıl önce, ağır sıklette dünya şampiyonu olan ilk Afrikalı-Amerikalı boksör Jack Johnson’ın hayatını anlatan HBO dizisi Unruly'nn başrolünde iki Oscar ödüllü oyuncu Mahershala Ali var.

İki Oscar ödüllü oyuncu Mahershala Ali’nin sıradaki projesi ağır sıklette dünya şampiyonu olan ilk Afrikalı-Amerikalı boksör Jack Johnson’ın hayatını anlatan HBO dizisi Unruly olacak. Ünlü oyuncu daha önce verdiği röportajlarda hayalindeki rolün Jack Johnson olduğunu pek çok kez dile getirmişti. Hatta Ali, 2000'de The Great White Hope isimli bir sahne prodüksiyonunda da Johnson'ı canlandırmıştı. Köleliğin etkisinin hala sürdüğü ve siyahların yoğun bir baskı altında yaşadıkları bir dönemde, bundan tam 111 yıl önce, 26 Aralık 1908’de siyah boksör John Arthur Johnson (1878- 1946), Avustralya’nın Sydney kentinde beyaz rakibi Tommy Burns’ü yenerek dünyanın ilk siyah Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olmuştu.
 


Johnson'ın maçı 15. raundda teknik nakavtla kazanmasının ardından ABD’nin her şehrinde beyazlar tarafından şiddet olayları gerçekleşmişti. Zaferden sevinç duyan siyahların sevinçlerini bastırmak isteyen polis ABD çapında 23 siyahı öldürmüş, yüzlercesini de yaralamıştı. ‘Yüzyılın Maçı’ olarak tanımlanan maçtan sonra Jack Johnson içi hayat adeta kabusa dönmüştü. Johnson, 1913'te 'Mann Kanunu' kapsamında 'eyaletler arası beyaz bir kadını ahlaka aykırı amaçlarla taşımak' suçuyla tamamen beyazlardan oluşan bir jüri tarafından suçlu bulunmuş ve 1 yıl 1 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak, Johnson, hapis cezasından önce ABD'den kaçmış ve 1920'de ABD'ye dönmüştü. Johnson, ABD'de 10 ay hapis yattıktan sonra Temmuz 1921'de serbest kalmıştı. Tom Hanks ve Ken Burns’ün yapımcı olarak yer aldığı Unruly, Ağır siklet şampiyonu ilk siyahi boksör olan Johnson'ın zirveye çıkışı ve bu yolda ten rengi ve isyankarlığı nedeniyle ödediği bedeli ele alacak sarsıcı bir yapım olacak.