Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
31/12/2018

Friends oyuncuları yılda 20 milyon dolar kazanıyor

Friends biteli 14 sene olsa da oyuncuları her yıl düzenli olarak 20 milyon dolar kazanmaya devam ediyor. Peki bu gelirin kaynağı ne?


Tüm zamanların en sevilen dizilerinden biri olan Friends, David Crane ve Marta Kauffman tarafından yaratılmış bir sitcom efsanesi. 22 Eylül 1994 ile 6 Mayıs 2004 tarihleri arasında NBC'de yayınlanan dizi, toplam 10 sezon sürdü. Manhattan'da yaşayan bir grup arkadaşın hayatı üzerinde dönen Friends, Warner Bros. Television şirketine bağlı Bright/Kauffman/Crane Productions yapımıydı. Tüm sezonları ABD'de reyting listesinde ilk ondan yer aldı, hatta dizinin sekizinci sezonu yayınlandığı yıl zirvedeydi. 6 Mayıs 2004'te yayınlanan final bölümü 52.5 milyon izleyiciyle ABD televizyon tarihinin en çok izlenen beşinci sezon finali, 2000'lerin ise en çok izlenen dizi bölümü oldu. Yayınlandığı dönemde birçok olumlu eleştiri alan dizi, tüm zamanların en popüler sitcom'larından biri olmayı başardı. Friends toplamda 62 Primetime Emmy Ödülü'ne aday gösterilmiş ve 2002'de sekizinci sezonuyla "En İyi Komedi Dizisi" ödülünü kazandı.


Ülkemizde de kemik bir izleycisi olan Friends, 2019'da da Netflix'te olacak. Netflix’te son yayın tarihi 1 Ocak olarak belirlenen sitcom dizisinin yeniden yayınlanıp yayınlamayacağı net değildi. Dizinin asıl yapımcısı Warner Bros’un ana şirketi WarnerMedia ile Netflix arasında yapılan üç yıllık anlaşma sona ermişti. Netflix, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 100 milyon dolar karşılığında 2019 yılı süresince Friends’i yayınlamaya devam edeceğini duyurdu.
Friends'in bu başarısının kaymağını elbette oyuncuları da fazlasıyla yedi. Dizi biteli 14 sene olsa da oyuncuları her yıl düzenli olarak 20 milyon dolar kazanmaya devam ediyor. Peki bu gelirin kaynağı ne mi?  Oyuncular final sezonu mukavelesinde, dizinin yeniden gösterimleri üzerinden elde edilecek gelirden düzenli olarak yüzde 2 pay almayı yapımcılara kabul ettirmişti. Belki inanayacaksınız ama Friends halen dünya çapında yayın yapan kanal ve dijital platformlardan Warner Bros'a her sene 1 milyar dolar kâr getiriyor! İnanılmaz değil mi?